DUDAK KANSERLERİ

Dudağın vermillion kenarı kanserleri, deri kanserlerinden tamamen ayrı bir antitedir ve ağız içi kanserlerinin de en sık görülenidir (%20-30 kadarı). Dudak kanserlerinin hemen hepsi yassı hücreli karsinoma olup %3 den daha azı bazal hücrelidir.

Dudak kanseri sigara içenlerde daha çoktur. Deri kanserlerindeki gibi güneş ışınlarıyla ilgisi vardır ve bu yüzden de çiftçilerde, denizcilerde ve güneş ışığına uzun süre maruz kalan meslekleri olanlarda daha çok görülür. Dudak kanseri erkeklerde kadınlara göre daha sıktır ve esas itibariyle altmış/yetmiş yaşlarında ortaya çıkar. Genelde alt dudakta olmasına karşın bazen üst dudakta da olabilir ve o vakit de kadında erkeklerden fazladır.

Dudak kenserleri sıklıkla iyi diferansiyedirler ve infiltre, ülsere veya ekzofitik lezyon biçiminde görülürler. Başlangıçda küçüktürler fakat iki bileşke arasında bütün dudağı ve hatta çene yumuşak dokusunu da harab edecek kadar büyüyebilir.

Alt dudak kanserlerinde metastazlar sıra takip ederek bölgesel lenf nodüllerine yerleşirler. Üst dudak kanserleri ise daha agresiftirler ve metastazlar submaxillar, facial, preauricular ve parotis lenf nodüllerinde gelişirler. Metastazlar, primer tümörün büyüklüğüne, tümörün histolojik diferansiasyonuna, mandibulaya yapışık olup olmamasına ve hastanın yaşına bağlı olarak %15 vakada görülür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ