Duedenum Ülserine Ait özet Cümleler

Duedonum ülser hastalığı ataklar ve remisyonlar ile karakterizedir. Ortalama, hastalığın tanınmasından 5-10 yıl sonra semptomların aktivitesi en yüksek düzeye ulaşır ve yavaş yavaş yatışır. Hastahane bakımına ihtiyaç duyan, yüksek asit sekresyonlu ciddi semptom gösteren hastalarda medikal tedavi ile semptomlar azaltabilmektedir. %15 hastada değişik derecelerde kanama, %5 de perforasyon, %5 den azında da obstriksiyon görülecektir. DÜ gelişen tüm hastaların %15’i cerrahi girişime gerek duyacakken, hastahanede tedavi görenlerin %50’si ameliyat için gelecektir. Sırt ağrısı başalangıcı kötü bir prognostik belirtidir. %90 hastada yapılan cerrahi girişimin sonucu tatminkâr olur. Ameliyatı izleyen dönemde ölüm oranı %l-2 kadardır. Preploik ülserler olmadığı sürece parietal hücre vagatomisinin bu gün en iyi operasyon olduğu kabul edilir. Değişik tarzdaki vagotomilerin birbirlerine göre üstünlükleri yapılan tartışmalarda gösterilmiştir. Sağlıklı, iyi beslenmiş, hipersekresyonlu, ameliyata giden hastada vagotomi antrektomi sonucu çok az oranda nüks ülseri minimum erken ve geç komplikasyon oluşur. Ancak hastanın genel durumu normalin altında ise veya gastrik rezeksiyon sırasında teknik zorluklar bekleniyor ise gastrektomi yapmadan vegatomi ameliyatlarından biri tercih edilir.

Peptik ülser ameliyatlarından sonra görülen geç hastalıklar çoğunlukla, marginal ülser, Dumping sendromu, anemi, malnutrisyon ve diaredir. Her biri yukarıda incelendi.

Dü için seçilen ameliyatların tam sonuçlan %85-90 hastada iyidir. Az risk gerektiren hastalarda, plaroplasti ve vagotomi veya parietal hücre vagotomisi düşük ölüm oranı sağlarken, iyi durumlu hastalarda uygulanan tüm operasyonlar sonrası ölüm oranı düşüktür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ