Duodenal güdükten sızıntı

Duodenal güdüğün açılması Billroth II tipi gastrektomide en çok görülen ölüm nedenidir. Bu komplikasyon eğer inflamasyon duedonal güdüğü tehdit ederse kateter drenaja başvurularak minimuma indirilir. Aynı derecede önemli olan bir noktada zarar görmüş veya inflame olmuş hastalarda gastrik rezeksiyon yerine vagotomi ve drenajın tercih edilmesidir.

Gastrojejunustominin afferent ansının obtriksiyonu da intraluminal basıncı artırarak bu komplikasyona katkıda bulunabilir.

Klinik tablo ameliyattan sonra üçüncü ve altıncı günler arasında gelişen ani ve şiddetli üst karın ağrısı ile karakterizedir. Ağrı çoğunlukla omuza yayılım gösterir ve hastada abdominal rijidite yüksek ateş ve lokositoz gelişir.

Acilen ameliyatın tekrarlanması şarttır. Dren veya tercihen aspirasyon cihazı duodenal güdüğün sızıntı yerine yerleştirilmelidir. Eğer hasta akut safhayı atlatabilirse spontan kapanma kendiliğinden gerçekleşir. Eğer atlatamazsa fistül hasta stabilize edildikten 4-6 hafta sonra cerrahi olarak kapatılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ