DUODENAL TÜMÖRLER

Duodenum tümörleri pek sık görülmez.
A.Malign Tümörler: Malign duodenum tümörlerinin çoğu adenokarsinomlar leiomyo-sarkomlar, ve lenfomalardır. İnen duodenumda başka yerlerden daha çok görülür. Ağrı, obstrüksiyon, kanama, tıkanma sanlığı ve abdominal kitle görülen belirtilerdendir. Özellikle duodenumun 3. ve 4. bölümlerindeki doudenal karsinomlar baryumlu grafilerde genellikle gözden kaçar. Eğer araştırıcı şüphede ise endoskopi ve biopsi tanıtıcı olacaktır.

Eğer olanaklıysa adenokarsinomlar ve leiomyosarkomlar rezeke edilmelidir. Eğer tümör lokalize ise panreatikoduodenektomi genellikle gerekir. Rezeke edilemeyen lezyon-lar radyoterapi ile tedavi edilmelidir. Lenfoma için biopsi ve radyoterapi önerilir.

İyileştirici rezeksiyonlardan sonra, 5 yıllık yaşam oranı %30, tüm 5 yıllık oran %18’dir.

B.Benign Tümörler: Bunlar duodenal kanserlerden bile az görülürler. Brunner bezlerinin adenomları en çok semptomlu olabilenlerdir. Duodenumun birinci ve ikinci bölümlerinin birleşiminde arka duvarına \ yatkınlık gösteren  küçük submukozal nodüllerdir. Sesil ve pediküllü çeşitleri görülür. Semptomlar kanamaya veya tıkanıklığa bağlıdır. Leiomyomlar ve kar-sinoid tümörlerde duodenumda bulunabilir ve genellikle semptomatiktirler.

Duodenum submukozasında bulunan ektopik islet (adacık) hücreli adenomlar (gastrinomalar) az sayıda Zollinger-Ellison sendromuna neden olurlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ