Ektopi

Ektopi:
Canalis cervicalis dışındaki portio kısmında, yani yassı .epite-lin olması lâzım gelen yerde cervix’in siîindirik epitelinin bulunması haline ektopi adı verilir.
Normal bir gelişme durumunda, fötal zamanın sonunda portio’-nun yassı epiteli ile canalis cervicalis’in tek katlı müküz ifraz eden^ siîindirik epiteli arasındaki hudut, tam orificium externum’da bulunur. Canalis cervicalis’in epitelinin portio üzerine doğru yayılması genel olarak 1-2 cm. kutrundadır. Bu saha simetrik olduğu gibi, asimetrik de olabilir. Ektopinin daha fazla yayılmasına, ekti> pinin kenar hududunda husule gelen re jenerasyon proçesi mani olur. Rejenerasyon hadisesi, portio’nun kendi epitelinin, yani yassı epitelin mukavemetiyle alâkalıdır. Fakat bazen ektopik siîindirik epitel, portio’nun büyük bir kısmını, hatta bütün portio’yu, işgali edebilir. Bilhassa eski cervix yırtıklarında siîindirik epitelin, vajina fornix’ine doğru yayıldığı görülür. Siîindirik epitelin portio üzerine yayılmasıyla burada canlı kımızı bir renk tonu husule gelir. Bu kırmızı sahaya % 3’lük asetik asit aplikasyonu yapılacak olursa canlı kırmızı renk tonunun canlılığım kaybettiği ve epitelin beyazımsı bir renk kazandığı görülür. Ektopi sahası daha net bir hale gelerek siîindirik epitel üzüm. salkımı şeklinde irili ufaklı, aşikâr ve adeta plastik bir hal alır.
Ektopi sahasına SCHİLLER testi yapılacak olursa, bu şaha kahverengi bir ton kazanmış ve eski kırmızı rengini muhafaza eder. Çünkü cervix’in silindirik epitelinde hemen hemen hiç glikojen yoktur.
Ektopi, doğuştan veya sonradan husule gelebilir. Doğuştan fizyolojik olarak mevcut bir ektopi, fötüşte ve bilhassa püibertadan evvel çocukluk; çağında görülür. Sonradan husule gelen ektopinin sebepleri muhteliftir. Doğumlardan ,sonra canalis cervicalis biraz açık kalır. Serbest bir halde duran silindirik epitel iltihabî hadiselerin husulüne, hipersekresyoma sebep olur ve orificium exteraum etrafında nemli bir vasata husule gelir. Halbuki portio’nun yassı epiteli, böyle bir nemli vasat karşısında pek mukavemete sahip değildir. Bundan dolayı maserasyon hadisesi zuhur eder ve buradaki epitel harap olarak dökülür yerini, canalis cervicalis’ten gelen, yassı epitele nazaran daha mukavim olan silindirik epitel alır.
Keza kronik cervix kat&rh’ı (cervix nezlesi) neticesinde husule-gelen cervitis, artmış bir hiperekresyona sebep olur. Böylece orifi-cium’da ıslak bir vasat zuhur eder ve neticede portio’nun yassı epiteli harap olur ve harap olan yassı epitelin yerini ceryix’in silindirik epiteli işıgal ederek ektopi meydana gelir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ