EMBRİYOLOJİ VE ANATOMİ FİZYOLOJİ

Paratiroid hormon (PTH), vitamin D ve muhtemelen calcitonin kemikte, böbrekte ve bağırsaklarda kalsiyum ve fosfor metabolizmasında hayati rol oynar. Spesifik radyoimmunoassay yöntemi ile PTH, vitamin D ve calcitonin ölçmek mümkündür. Fizyolojik olarak önemli fraksiyon olan iyonize kalsiyum ölçülebilir fakat laboratuvarların çoğu hala total serum kalsiyum konsantrasyonunu ölçer. Total kalsiyumun yaklaşık %48 ini iyonize kalsiyum, %46 sini proteine bağlı kalsiyum ve %6 sini organik anyonlarla kompleks kalsiyum teşkil eder. Total serum kalsiyumu plazma protein konsantrasyonu ile direkt olarak değişir, fakat kalsiyum iyon konsantrasyonları etkilenmez.

PTH ve calcitonin iyonize kalsiyumun plazma seviyelerinin dalgalanmalarını ayarlamakta ahenk içinde çalışırlar. İyonize kalsiyum seviyesi düştüğü zaman paratiroidler daha fazla PTH salgılar ve tiroid içindeki parafollikuler hücreler az calcitonin sekrete eder. PTH artışı ve calcitonin düşüşü kemik rezorpsiyonunun ve renal tüplerde kalsiyum rezorpsiyonunun artmasını sağlar. Daha fazla kalsiyum kana geçer ve iyonize kalsiyum seviyesi normale döner.

Dolaşımda immunreaktif PTH heterojendir. Amino terminal (N.Terminal) kısmı biyolojik oltrak aktifken karboksil terminal (C .terminal) kısım biyolojik olarak inerttir. C.terminal veya ortabölge kısmının ölçümü hiper-paratiroidizmin gösterilmesinde en iyi yoldur, çünkü bu kısımların yan ömrü uzundur. Dolaşımdan hızla uzaklaştırılan N.terminal kısım, PTH üretiminin kaynağını lokalize etmek amacıyla selektif venöz kateterizasyon yapmak için avantajlıdır.

Normalde PTH seviyesindeki artış iyonize kalsiyum seviyesinin düşmesine bağlıdır, hiperparatiroidizm teşhisi için örneklerden kalsiyum ve PTH saptanmalıdır. Hiperkalsemi ve PTH artışı kombinasyonu hemen daima hiperparatiroidizm için patognomoniktir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ