EPİTELİZASYON

Yaralanmayı izleyen birkaç gün içinde, yara kenarındaki epitel hücreleri yuvarlaklaşır ve bazal tabakalarda mitoz başlar. Kısmen kontrolü altında olduğu mezenkimal dokuyla ilişkisi kesilmeksizin hücreler yaranın bir ucundan diğerine doğru harekete başlar. Bu gelişme çocukların birdirbir oyununa benzetilebilir. Tabaka tamamlandıktan sonra, daha kalın bir epitel geliştirmek için tekrar bölünmeye başlar. Ne yazık ki epitel hiçbir zaman normale dönüşemez. Genellikle daha ince olup daha az pigment kapsar.

Daha sonra, yanıklı hastalarda kullanmak amacıyla, büyüme faktörü aracılığıyla biyopsi parçalarının hızla büyüyüp yapraklar halinde gelişmesi sağlanır. Bu yolla vücudun yaklaşık %40’ı örtülebilir.

Skuamöz hücreler, kollajenaz kullanarak ölü dokunun derinlerine inip bu hücreleri parçalar ve ilerleyen yeni hücrelere yer açar. Kurumaya terkedilen bir yara boşluğunda nedbe gelişir. Epitel skuamöz hücrelerin beslenmesini sağlayacak uygun bir ortamda, nedbe dokusu altında gelişir. Yara nemli tutulur ve dış etkenlerden korunursa, epitel hızla yaranın üstüne ulaşır, daha çabuk ve ekonomik bir oluşum gelişir.

Genelde, gastrointestinal sistem gibi özel dokulardaki epitel onarımı, skuamöz hücreler gibidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ