Erkeklerde meme kanseri tedavisi

Operabl vakalarda modifiye radikal mastektomiden ibarettir. Seçim kadın hastalardaki ayni kriterler kullanılarak yapılır. İrradiasyon semptomlara sebeb olan lokalize kemik metastazlarının tedavisinde ilk adımdır.

Erkeklerde meme kanseri sıklıkla ilerlemiş hastalık olduğundan tedavisinde hormonal tedavi önem taşır. Kastrasyon ilerlemiş hastalıkta en başarılı palliatif yöntemdir ve kadınlardaki aynı girişimden daha yararlı olmaktadır. Regresyonun somut kanıtları kastrasyon yapılanların %60-70/inde görülmektedir ki bu kadınlardakinin iki katıdır. Ortalama remisyon süresi 30 aydır ve yaşam süresi de uzamıştır.

Erkek meme kanserlerinde kemikler en sık rastlanan metastaz yeridir (kadınlardaki gibi) ve kastrasyon bunun ağrılarını tedavi edilen hastaların çoğunda geçirir. İlk tedavi ile metastaz çıkışı arasındaki zaman ne kadar uzunsa kastrasyondan sonra remisyon süresi de o kadar uzundur. Yine kadınlarda olduğu gibi kastrasyondan yararlanmanın histolojik tiple ilişkisi yoktur. İlerlemiş hastalığı olanlarında kastrasyonu profilaktik olarak kullanma görüşünü getirmişse de bunu destekleyen kesinlik bulunmadığından yapılmaması daha iyi olacaktır.

Kastrasyondan sonra tümörde reaktivasyon olduğunda bilateral adrenelektomi veya hipofizektomi seçkin yöntem olarak ileri sürülmüştür. Aminogluthemide kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de adrenelektominin yerini alacaktır. Bazıları ise büyük endokrin ablasyonlar yerine başlangıçta kortikosteroid tedaviyi yeğlemektedirler. Erkeklerde meme kanserinin çok az oluşu bu görüşü değerlendirmeye yetmemektedir. Her iki yaklaşım da geçici yararlı olduğundan, kortikosteroid tedavisini büyük endokrin ablasyon tedavisi uygun olmayan hastalar için saklamak yerinde olur.

Ağızdan günde üç defa 5mgr. diethyls-tillbestrol verilerek yapılan östrojen tedavisi nadiren etkili olur. Androjen tedavisi ise kemik ağrılarını artırabilir. Halen ilerlemiş erkek meme kanseri tedavisinde kastrasyon, bilateral adrenelektomi ve kortikosteroidler ilk sırayı almaktadır. Bazı vakalarda tamoxifen’in başarılı olduğu bildirilmiştir. Kemoterapi kadınlardaki metastaztatik hastalıklardaki aynı endikasyon ve doz şemasiyla kullanılmaktadır.

Tümörün östrojen reseptörleri açısından incelenmesi ileride endokrin tedaviye alınacak cevabı belirlemesi açısından önemlidir. Adjuvant kemoterapi kadın hastalarda olduğu gibi kullanılabilir ancak bunun hakkında halen yeterli klinik deneyim yoktur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ