ERKEN SEPSİSE BAĞLI KARDİOVASKÜLER BOZUKLUKLAR

Bağırsak perforasyonu, nekrotik bağırsak, apse, gangren ve yumuşak doku enfeksiyonları bakteri toksinlerini dolaşıma geçirerek kardiovasküler fonksiyonu bozabilir. Erken sepsis, ateş ve kompanzatuvar cilt vazodilatasyonu ile ortaya çıkar. Sistemik vasküler rezistans ve kan basıncı düşer, fakat kardiak output artar. Çünkü sol ventrikülün pompa gücüne karşı çok az direnç vardır. Adrenerjik aktivite artar, fakat vücuttaki ısıyı düşürme ihtiyacı hakimdir. Dolayısıyla böbreklere ve splanknik organlara olan kan akımı azalır, fakat deriye olan kan akımı yüksek olarak devam eder. Kan hacmi korunabildiği sürece kardiak output yüksek olmaya devam eder.

Teşhis

Erken sepsis, iyi dolaşımlı ve pembe görünen hastada hipotansiyon ve ateşle ortaya çıkar. Vasküler hacim korunursa deri venleri doludur. İdrar miktarı azalır ve kalp atım hızı yüksektir. Hastanın görünümü sıklıkla sıkıntılı ve şaşkındır. İntermittent ateş ve titreme sıktır.

Tedavi

Tedavi, İV sıvı ve antibiotik verilmesi, ölü dokuların temizlenmesi ve cerahatin drenajından ibarettir. Vasküler hacim korunabilirse hastanın dolaşımı iyi bir şekilde devam eder. Eğer tedavi geciktirilirse veya infeksiyon kontrol edilemezse geç sepsis bulguları ortaya çıkar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ