FİBROADONOMA

Sık görülen bu benign neoplazm genç kadınlarda ekseriyetle püberteden itibaren yirmi yıl içerisinde görülür. Siyahlarda beyazlara göre daha erken yaşlarda ortaya çıkmakta ve daha çok görülmektedir. Hastaların %10-15’inde bir veya her iki memede mültipl kitleler halinde görülebilmektedir.

Tipik fibroadenoma 1-5 cm. çapında, hassas olmayan, oldukça hareketli, sert, yuvarlak tek tek tümörlerdir. Kitle ekseriyetle rastlantı sonucu bulunur. Genç hastalarda tanı oldukça kolaydır. Otuz yaş üstündeki kadınlarda meme kanseri ve kistik hastalık göz önüne alınmalıdır. Kist aspirasyonla teşhis edilebilir. Fibroadenomalar menapozdan sonra oluşmaz, fakat östrojen hormonları kullanılmışsa ortaya çıkabilir.

Tedavi lokal anestezi altında, ayaktan, çıkartıp parçanın histopatolojik tetkikinden ibarettir. Cystosarcoma Phyllodes (Sistosar-konma fillodes): Bu fibro adenomanın hücresel stromalı ve çok çabuk büyüyen bir tipidir. Çok büyük hacimlere ulaşabilir ve yetersiz çıkartıldığında nüksler ortaya çıkar. Lezyon nadiren maligndir. Tedavi kitlenin etrafında sağlam doku kılıfıyla çıkartılması ile yapılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ