Follikülit Fronkül ( Çıban ) ve Karbonküller

Follikülit, kıl folliküllerinin iltihap­lanmasıdır ve vücudun kıl çıkan herhangi bir bölgesinde görülebilir. İltihaplanma, bağışıklık sisteminizin özellikle Stafilokok aureus bakteri­lerinin yayılımına verdiği tepkidir. Bakterilerle savaşma sürecinde, bağışıklık sistemi iltihaplanmaya yol açan enfekte olmuş bölgeye, yardımcı akyuvar hücreleri yollar.

Follikülde bakteri ve ölü hücre­lerle birleşen akyuvar hücreleri irin (pü) oluşturur. Sonuç olarak da ortaya bir çıban (ya da fronkül) çıkar. Çıban sert ve büyük olduğunda ya da birçok çıban birleştiğinde buna karbonkül adı verilir.İrinin (pünün) deri altına yayıl­dığı nadir durumlar haricinde, çıbanlar ya da karbonküller büyük riskler oluşturmazlar. Follikülitin neden olduğu çıbanlar ya da karbonküller genellikle kalçalar, uyluklar, kasık, baş, koltuk altlan ve yüzde oluşur.

SEMPTOMLAR
Ciltte önce kırmızı, ateşli, dokun­maya hassas bir şişkinlik belirir Bir gün içinde bakteriler ürer, şişkinlik genişler ve içindekiler deri içinde sıkıştığı için acı verir. Çıbanın çevresindeki lenf bezleri şişebilir. Genellikle, çıban başverir ve patlar. Bu da irinin (pünün) boşalmasını ve derinin iyileşmesini sağlar. Daha nadir olarak, çıban kendi kendine deri altında yok olur ve acı kaybolur.Şeker hastalığı (diabetes mellitus) gibi gibi hastalıklar ya da bağışıklık sisteminizin normalden daha zayıf olmasına neden olan sağlık durumları vücudunuzda çıbanların nüksetme (yineleme) riskini arttırır. Kronik­leşmiş bir sorununuz varsa, dokto­runuza danışınız.

TEDAVİ SEÇENEKLERİ
Asla çıbanı sıkmayınız ya da kendiniz patlamayınız. Bu, daha şiddetli bir enfeksiyona ya da enfeksiyonun yayılma­sına neden olabilir. Çıban ya da karbonkülün daha çabuk başver-mesini sağlamak için enfekte olmuş bölgeyi yıkayınız ve bu bölgeye her 2-3 saatte bir ılık, nemli kompres yapınız. Her bir uygulama için sıcak suya batınlmış temiz bir bez kullanınız.Çıbanın 3 hafta içinde kendi kendine geçmesi gerekir. Eğer geçmezse, ya da şiddetliyse, doktorunuza danışınız. Dokto­runuz çıbanı yarıp boşalta­bilir. Ayrıca, özellikle nükseden (yineleyen) bir sorununuz varsa, antibiyotik yazabilir.

Erkekler, tıraş olurken enfek­siyon kapabilecek küçük kesiklere sebebiyet verebilirler. Bu tür follikülitlerin iyileşmesine yardımcı olmak için, tıraş bıçağı bakterilerin bir bölgeden başka bir bölgeye bulaş­masına neden olabileceğinden, birkaç gün tıraş olmaktan kaçınınız.Bazı bireylerin burunlannda kronik stafilokok enfeksiyonlan görülebilir. Bu da, yüz ve boyunda daha sık çıban ya da follikütile neden olabilir. Bunu önlemenin yollarından biri, burnun içine mupirosin olarak adlandınlan antibi­yotik bir merhem sürmektir (bu bazen yanma hissi uyandırabilir).

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ