FRÜKTOZ METABOLİZMASI BOZUKLUKLARI

Früktoz diyetle alınan önemli bir karbonhidrattır. Başlıca kaynak meyve, sebze ve baldır. Ayrıca birçok besin maddesi früktoz veya onun disakkaridi olan sükroz ya da her ikisini içerir. Diğer bir früktoz kaynağı bazı intravenöz perfüzyon sıvılarında ve diyabetikler için hazırlanan yiyeceklerde bulunan sorbitoldür.

Früktoz metabolizması ile ilgili en­zimler görülmektedir. Früktoz başlıca karaciğerde ve da­ha az oranda bağırsak ve böbreklerde metabolize olmak­tadır. Früktoz metabolizmasında başlıca yol früktozun früktokinaz (enzim 1) enzimi etkisiyle frükioz -1- fosfa­ta ve bunun da früktoz -1- fosfat aldolaz (enzim 2) etki­siyle gliscraldehid ve dihidroksiaseton fosfata dönüş­mesidir. Daha sonra bu triozlar ya pirüvata dönüşerek si­trik asit siklusuna girer ya da früktoz -1,6- difosfat üzerinden glükoz veya glikogene dönüşür.

Früktoz metabolizmasında daha az önemli olan diğer yol kas ve yağ dokusunda oluşur. Burada früktoz, heksokinaz enzimi (enzim 6) yoluyla früktoz -6- fosfata dönüşür. Früktoz -6- fosfat ya pirüvat üzerinden sitrik asit siklusuna girer veya glükoz -6- fosfat üzerinden glükoz ve glikogene çevrilir.
Früktoz metabolizması ile ilgili 3 enzim eksikliği bilinmektedir. Bunlar früktokinaz, früktoz -1- fosfat al­dolaz ve früktoz -1,6- difosfataz eksiklikleridir. Bu bo­zukluklar başlıca karaciğerde früktoz metabolizmasını etkiler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ