FURONKÜL, KARBONKÜL VE HİDRADENİT

Furonkül (Furuncles) ve karbonküller (Carbuncle) deri altı abseleridir. Furonküller en çok görülen cerrahi infeksiyonlardır fakat karbonküller nadirdir.

Furonküller multipl ve tekrarlayıcı olabilir. Bu furonkülozis adını alır. Ekseriya genç erişkinlerde görülür, hormonal değişikliklerle birlikte olup neticede derinin fonksiyonu bozulmaktadır. En sık görülen organizmalar stafilokoklar ve anaerobik difteroid bakterilerdir.

Hidradenit (Hidradenitis supurativa) apokrin ter bezlerinin multipl abseleri ile karakterli, koltukaltı ve kasık bölgesininin ciddi bir deri infeksiyonudur. Çok defada kronikleşir ve hastayı düşkün bir hale sokar.

Bazı furonküllerin nedeni geride kalmış yabancı cisimler ve diğer travmalar olmakla beraber, genelde infekte kıl foliküllerinden başlarlar. Kıl folikülleri normalde bakteri içerirler. Eğer pilosebase aparat (Pilosebaceous apparatus) bir deri hastalığı veya bakteriyel inflamasyon nedeni ile tıkanacak olursa, furonkül teşekkülü için şartlar hazır olur. Kıl folikülünün tabanı deri altı dokusuna uzandığı için de, infeksiyon bir selülit şeklinde yayılabilir veya bir deri altı absesi oluşturur. Eğer furonkül çok sayıda infekte kıl foliküllerinin birleşmesinden meydana gelmişse abse drene olduğunda merkezdeki deri kısmı nekroze olarak düşer. Deri altı dokusuna ilerleyen bir furonkül yaygın bir infeksiyona yol açarsa buna da flegmon (Phlegmon) denir. Flegmonlar diğer organlarda da görülebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ