Gastrik Fizyolojik Fonksiyonların Entegrasyonu

Yenilen yemek mideye gelmeden önce tükrükteki amilaz ile karışır. Bunun üzerine gastrik sekresyonu uyaran mekanizmalar harekete geçer. Serum gastrin seviyesi, yemekten yaklaşık 30 dak. sonra ortalama açlık konsantrasyonu olan 50 pg/ml’den 200 pg/nıl ye yükselir . Mide lümenindeki yiyecek mukoza yüzünde yüksek konsantrasyonlardaki asit ve pepsine maruz kalır. Yiyecekler geliş sıralarına göre tabakalar oluştururken yağ tepede yüzmeye meyil gösterir. En büyük karışma antrumda olur. Antral muhteviyat midenin gövdesine nazaran daha uniform asit hale gelirken yemeğin merkez kısmı devam eden amilaz aktivitesindeyken ehemmiyetli bir süre alkalen kalır.

Midede ki proteinin peptik hazmı sadece %5-10 oranında tamamlanırken karbonhidrat hazmı ise %30-40 düzeyine çıkabilir. Dilden kaynaklanan bir lipaz, midedeki lipolizisin ilk safhalarını başlatır.

Gastrik muhteviyat yiyeceğin hacmi ve bünyesi, osmolaritesi ve asiditesi ve yağ içeriğince belirlenen bir nisbette duedonuma aktarılır. Yağsız et, patates ve sebzeden oluşan bir yemek ise midede 6-12 saat süreyle kalabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ