GASTRİK VOLVULUS

Midenin longitudinal eksen (organo-aksial volvulus) veya küçük kruvatur ortasından büyük kruvatur ortasına çizilen bir çizgi üzerinde (mezenterio-aksial) dönmesidir. İlki daha sık olur ve genelde paraözefagial hiatal herni ile birliktedir. Başka hastalarda sol diafragmanın evantrasyonu kolunun yükselmesine ve gastrokolik ligamam çekerek midenin bükülmesine olanak sağlar.

Akut gastrik volvulus şiddetli karın ağrısına eşlik eden diagnostik triad (Brochardt’s triadı) ile birlikte bulunur.

— Kusmaya zorlamanın ardından kusma ve sonra kusamama

— Epigastrik distansiyon

— Nasogastrik tübün geçirilememesi Akut gastrik nekroz ve şoktan ölümü önlemek için acil laparotomiyi gerektirir. Acil üst GIS serileri volvulus noktasında bir tıkanmayı gösterecektir. Ölüm oranı yüksektir.

Kronik volvulus daha sık görülür. Asemptomatik veya kramp şeklinde gelip geçici karın ağrısına neden olabilir, Paraözefagial hiatal nemiyle birlikte olan olgular neminin onarımı ve anterior gastropeksi ile tedavi edilmelidir.

Diafragmanın evantrasyonuna bağlı olgularda gastrokolik ligamen büyük kruvatur uzunluğu boyunca bölünmelidir, kolon evantrasyonun neden olduğu boşluğu doldurmak için yükselir ve mide gastropeksiyle bağlanmak için normal pozisyonuna döndürülür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ