Gıda Güvenliği

Her yıl yaklaşık 7 milyon Ame­rikalı, gıdalardan kaynaklanan hastalıklara yakalanmaktadır; gıda zehirlenmesi  vakala­rının %85’i, gıdaların mutfakta uy­gun şekilde muhafaza edilmesiyle önlenebilir.

Gıda zehirlenmesi, E coliden (koli basili) salmonellaya kadar, en az 30 tane, hastalığa yol açan bakteri ile bağlantılıdır. Bu bakteriler, mide kramplarına, mide bulantısına, kusmaya ve diyareye (ishal) yol açar.

Gıda zehirlenmesi vakalarının çoğu tehlikeli olmasa da, bir kısmı bazen, böbrek iflası, düşük yap­ma ve menenjit gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açar. Gıda zehir­lenmesinin belirtileri, genellikle bakteri vücuda alındıktan sonraki 24 saatten fazla bir süre boyunca baş göstermez. Hastalıklara yol açan bakterilerin çoğu, gıdaların görüntüsünü, kokusunu veya tadı­nı değiştirmez.

g_dagenel_bilgi_resim1

ABD’de, tavukların birçok tehlikeli bakteriden hastalanma ihtimalini büyük ölçüde azaltması beklenen bir gıda spreyinin kul­lanımı kabul görmüştür. Sprey, tavukların bağırsaklarında zaten yaşamakta olan zararsız bakteri­lerden oluşmaktadır. Yeni doğmuş civcivler bu spreyle ilaçlanarak, zararsız bakterilerin, bağırsaklara girip zararlı bakteri oluşumunu önlemesi sağlanır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ