Glukoz çözeltisi içinde intravenöz insülin infüzyonu

Günümüzde cerrahiye gidecek olan tip 1 diyabetli hastaları hastanın başlangıçtaki kan glukoz konsantrasyonuna bağlı olmak üzere litresinde 5, 10 ve hatta 15 ünite insülin içeren %5 veya %10 luk glukoz çözeltileri infüzyonu ile tedavi etme yönündeki eğilimler gittikçe artmaktadır. 100 ml/sa lik bir infüzyon hızında insülin de sırasıyla 0,5 , 1, veya 1,5 ünite/sa hızla alınmaktadır. Kortikosteroid alan hastalarda litrede 20 üniteye kadar insülin gerekebilmektedir.

Bu veriliş rejiminin birçok avantajı vardır. Birincisi intravenöz olarak verildiği için insülinin absorpsiyon problemi ortadan kalkmaktadır. Sonuç olarak, regüler insülinde maksimum cevabın oluşması için gereken ortalama 6 saatlik bir zamanın yerine burada etki 10-15 dakika içinde başlamaktadır ve nispeten sabittir.

İkincisi, subkütan alımdaki sabit insülin dozundan farklı olarak herhangi bir zaman değiştirilebilir.

Üçüncüsü, hipo ve hipergliseminin tehlikeleri minimuma indirilmiş olmaktadır, çünkü eğer intravenöz mayi durdurulursa hem glukoz ve hem de insülin aynı zamanda kesilmektedir, insülin sadece %10’u cam veya plastiğe adsorbe olduğundan dolayı neticede dozajda meydana gelen azalma tedavi açısından önemsizdir. Benzer bir sürekli insülin infüzyonu ayrıca diyabetik ketoasidoz tedavisinde en sık kullanılan yol olmuştur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ