GÖĞÜS DUVARI ENFEKSİYONLARI

Kosta, kıkırdak, stenum ve plevral mesafeden enfeksiyonların dışarı doğru yayılmasıyla deri ve yumuşak dokular enfekte olabilirler. Yüzeysel enfeksiyonların drenajı sonucu enfeksiyon derin dokulara doğru ilerleyip plevral mesafeye ulaşıp ampiyeme sebep olabilir.

Subpektoral apse, Axiller lenf nodlarının süpüratif adeniti, kosta veya plevra enfeksiyonları, meme apsesinin posteriora doğru yayılımı veya göğüs duvarı operasyonlarının (Mastektemi, Pacemaker yerleştirilmesi gibi) komplikasyonları sonucu gelişebilir. Sistemik sepsis, pektoral bölgede eritem, indurasyon ve intraklavikular bölgenin normalde görülen çukurluğunun kaybolması görülür. Omuz hareketleri ağrılıdır. En sık rastlanan enfeksiyon amilleri Hemolitik streptokoklar ve stafilokokkus aureusdur. Tedavisi pektoralis majör kasının lateral kenarı boyunca insizyonel drenaj ve antibiyotiktir.

Subskapular apse, Scapula osteomiyeliti sonucu gelişebilir. Fakat çok sıklıkla torakotomi ve torakoplasti gibi toraks operasyonlarını takiben gelişir. Skapulanın kuş kanadı şeklini alması veya trapezius kasında paraver-tebral kısmında şişlik mevcuttur (İnduration). Eğer birlikte öksürük varsa veya kitlenin büyüklüğü pozisyonla veya üzerine bastırılmakla değişiyorsa plevral mesafeyle bağlantısı olduğu düşünülmelidir. Teşhis iğne aspirasyonuyla konur. Plevral mesafeyle bağlantısı olmayan pyojenik enfeksiyonlarda açık drenaj endikedir. Tüberküler lezyonlar kemoterapi ve eğer mümkünse iğne aspirasyonu ile tedavi edilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ