Granülosit ve Lenfositler

Birincil onarım yapılmış yaralarda, granülosit (polimorfnükleer lenfosit) ve lenfositlerin yokluğu, infeksiyon olasılığını etkilerse de onarım tipi ve kalitesi üzerinde rol oynamaz. Yaradaki antibakteriyel savunmanın ana kaynağı olmasına karşın, granülositlerin doku iyileşmesine etkisi çok azdır (kollajenaz salgılayarak).Granülositler, opsoninlerin yardımıyla, infeksiyon kaynağı bakterileri öldürür ve hazmederler.

Yara alanındaki ekstrasellüler sıvının doğal opsonik aktivitesi koliformlar üzerine fazla değilse de stafilokoklar için etkilidir. Granülositler bakteriyi hazmettiklerinde, kısmen kapanmış fagozomlarla birlikte sitoplazmik granüller erir ve granüler enzim hücre dışına çıkar. Bu enzimlerin büyük bir çoğunluğu, yara sıvısında antibakteriyel etkinliğe sahiptirler. Aşağıda belirtildiği üzere, granülositlerdeki  bakteri ölümü, oksijene bağımlıdır.

Lenfositler, lenfokin salgılar. Lenfokinlerin görevi fibroplaziyi uyarmaktır. Artritde olduğu gibi immün ortamda nedbe dokusu geliştirir. Yine de, lenfosit türevi lenfokinlerin doku iyileşmesinde, makrofajlar kadar etkenliği yoktur. Bununla birlikte bilinmelidir ki, lenfositler yaranın bakterilere karşı savunmasında görev alır ve immün yetmezlik sendromu (AİDS) gibi hallerde yara enfeksiyonunda Listeria veya Legionella gibi beklenmeyen organizmalar görülür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ