Graves Hastalığının Oküler Belirtileri

Graves hastalığındaki oküler problemlerin patogenezi hala aydınlatılamamıştır. LATS ve EPS nin rolü kanıtlanamamıştır. (LATS: long acting thyroid stimulator EPS: exophtalms producing substance). Graves hastalığının göz komplikasyonları tiroid fonksiyon bozukluğundan önce veya hipertiroidi yeterli olarak tedavi edildikten sonra ortaya çıkabilir. Ancak genellikle hipertiroidi ile göz belirtileri aynı zamanda ortaya çıkar. Göz problemlerinin halledilmesi hipo ve hipertiroidi kontrol altına alınmasından önce zordur.

Gravesteki göz belirtileri çok çeşitlidir. Hiçbir belirti olmayabilir veya hasta görmesini kaybedebilir. Hafif vakalar üst kapak retraksiyonu ve proptozis veya göz kapağında kapanmada gecikme ile karakterizedir. Bu vakalar minör kozmetik problemler yaratırlar ve tedavi gerektirmezler. Orta veya şiddetli vakalarda proptoziste optik sinirin olaya katılması olabilir. Bazı vakalarda belirgin kemosis, periorbital ödem, konjuktivit, keratit, diplopi, oftalmopleji, görme bozukluğu olabilir. Oftalmolojik konsültasyon gereklidir.

Graves hastalığındaki göz problemlerinin tedavisi TSH sekresyonunun artışını engelleyecek bir ötiroidi sağlamak, gözü ışıktan ve tozdan korumak, yatağın baş kısmını yükseltmek, periorbital ve retrobulber ödemi azaltmak için diüretikler ve metilselüloz veya guanetidin içeren göz damlaları kullanmayı içerir. Yüksek doz steroid bazı hastalarda yararlıdır, ancak etkileri değişiktir ve önceden tahmin etmek güçtür. Eğer egzoftalmus medikal tedaviye rağmen devam ederse lateral tarsorafi, retrobulber radyoterapi ve orbitanın cerrahi dekompresyonu gerekebilir. Total tiroid ablasyonu önerilmiştir ancak yararlı etkisi tartışmalıdır. Oftalmopatili hastaların hastalığın doğal seyri hakkında bilgi sahibi olmaları önemlidir ve ötiroid olarak kalmalıdırlar çünkü hiper veya hipotiroidi görme bozukluklarına neden olibilir. Diplopiyi düzeltmek için yapılacak operasyonlar oftalmopati stabil hale gelene kadar ertelenmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ