HACİM EKSİKLİĞİ

Hacim eksikliğinin en basit formu birlikte solut eksikliği olmadan olan su kaybıdır. Fakat cerrahi hastalarda su ve solut eksikliği sıklıkla birarada bulunur. Saf hacim eksikliği alımı ayarlayamayan hastalarda görülür. Bunlar komalı ve debil hastalar olabileceği gibi ateşe bağlı olarak hissedilemeyen kaybı fazla olan hastalarda da görülebilir. Yeterli su verilmeden tüp ile beslenenlerde ve diabet insipidli hastalarda da görülebilir. Saf su eksikliği biokimyasal olarak hipernatremi ile belirir. Eksikliğin büyüklüğü P Na dan hesaplanabilir (2 ve 3 numaralı denklemler).

Eşlik eden bulgular plazma osmolarite idrar konsantrasyon artışı ve hipernatremiye rağmen düşük idrar sodyum konsanstrasyonudur (<15 meq/L). Hipernatreminin klinik bulguları merkez sinir sisteminin depresyonuna bağlı letarji ve komadır. Adale rijiditesi, tremorlar spastisite ve kasılmalar olabilir. Su eksikliği görülen hastaların çoğu primer nörolojik hasta olduğundan semptomlann hipernatremiye mi yoksa yalnız primer hastalığa mı bağlı olduğunu söylemek güçtür.

ANa=(140-PNa)xTVS (denklem 3)

ANa su fazlalığında miliekivalan olarak sodyumu gösterir. ANa’u 140’a bölerek sodyum konsantrasyonunu 140 meq/L ye düşürerek su miktarını bulabiliriz. Dehidrasyondan dolayı tüm vücut suyu (TVS) tahmini biraz daha düşük olmalıdır. Varolan su eksikliğinin düzeltilmesine ek olarak devam eden önemli su kayıpları (diabet insipide bağlı, ateş v.s) karşılanmalıdır. Hipotansiyon oluşmadıkça hastaya %5 dextroz verilmelidir. Hipotansiyon durumunda hipotonik sodyum klorür kullanılmalıdır. Nadir olarak hasta hipematremik olduğu halde şokla mücadele için izotonik sodyum klorür kullanmak gerekebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ