Hacim Koruyucu Hormonlar

(Vazopressin, Aldesteron) Vazopressin, selektif vazopressor olmasının yanı sıra böbreklerden su reabsorbsiyonunu da potansiyalize eder. Aldesteron ise, angiotensin II ve adrenokortikotropik hormona cevap olarak salgılanır ve tubüler sodyum ve bikarbonat reabsorbsiyonunu uyarır. Böylece bu iki hormon, kritik hastalarda vasküler volümü koruyarak hipovolemiyi kompanze ederler. Vasküler volümün tekrar eskisi gibi dolmasını sağlamazlar ama hipovoleminin daha da ilerlemesini önlerler.

Vasküler Volümün Tekrar Yerine Konmasında Rol Alan Mekanizmalar

Hipovolemik hastalarda vasküler volüm, intrasellüler ve intersellüler sıvılar temin edilir.

Bu sıvı değişmelerinde iki mekanizma rol oynar. Birincisi ve muhtemelen de en etkilisi, şokta artan ekstrasellüler glikoz konsantrasyonu ile başlar. Ekstrasellüler hiperozmolalite hücrelerden suyu çeker, interstisiyel hidrostatik basıncı artırır ve interstisiyel proteini lenfatiklere, oradan da vasküler boşluğa geçirir. İnterstisiyel onkotik basınç düşer ve plazma onkotik basıncı yükselir. Onkotik gradient vasküler boşluğa su, sodyum ve klorür çeker. Vasküler volüm yerine konabilir ve interstisiyel protein (total ekstrasellüler protein depolarının yansından fazlasını oluşturur). İnterstisiyel hidrostatik basınç devam ettirilebildiği sürece vasküler volümün doldurulabilmesi için yardımcı olur.

Vasküler volümün doldurulabilmesinde rol alan ikinci faktör ise mikrovasküler sifınkterlerin kasılmasıyla başlar. Arteriyoller ve prekapiller sifinkterler venüller ve postkapiller sifinkterlerden daha fazla kasılır. Prekapiller kasılma ve sistemik arteriyel hipotansiyon nedeniyle kapiller hidrostatik basınç düşer. Düşük kapiller basınç vasküler boşluğa su, sodyum ve klor çeker. Fakat bu yolla elde edilen sıvı miktarı sınırlıdır. Sıvının protein sebebiyle interstisiumdan plazmaya geçişi, interstisiyel onkotik basıncı artırırken plazma onkotik basıncı düşürür. Bu onkotik gradient, daha sonra sıvının yerine konmasını zorlaştırır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ