HACİM YÜKLENMESİ

Cerrahiye hormonal ve dolaşımsal cevaplar hücre dışı sıvının durumundan bağımsız olarak posteperatif devrede böbreklerin tuz ve su tutmasına sebep olur. Cerrahi stres sırasında salgılanan antidiüretik hormon böbreklerin su tutmasına yol açar. Böbrek vasokonstrüksiyonu ve artmış aldesteron aktivitesi sodyum atılımını azaltır. Ameliyattan hemen sonraki devrede sıvı alımı fazla olursa dolaşım yüklenmesi gelişebilir. Kalp yetmezliği, karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı ve hipoalbuminemi durumlarında su tutma eğilimi artar. Hacim yüklenmesinin klinik bulguları sakral ve extremitelerde ödem, juguler venöz distansiyon takipne (eğer pulmoner ödem gelişirse), artmış vücut ağırlığı, artmış pulmoner arter ve merkezi venöz basınç olur. Gallop ritmi kalp yetmezliğini gösterir.

Hacim yüklenmesi prerenal azotemi ve oliguriyi başlatabilir. İdrarın incelenmesi düşük sodyum ve yüksek potasyum konsantrasyonunu gösterir ki, bu sodyumun tubuler reabsorbsiyonuna bağlıdır.

Hacim yüklenmesinin tedavisi ciddiyetine göredir. Orta derecede yüklenmede sodyum kısıtlanması yeterli olabilir. Hiponatremi var ise suyu da kısıtlamak gerekir. Diüretikler ağır hacim yüklenmesi için kullanılmaktadır. Kalp yetmezliği durumunda digital verilmelidir.

Uygunsuz antidiüretik hormon salınımı (yanıklar, bazı kanserler ve kafa travmalarında olur) hiponatremi, konsantre idrar, artmış idrar sodyum konsantrasyonu ve normal veya orta derecede genişlemiş hücre dışı sıvı hacmi ile karakterize bir sendrom oluşturur. Serum sodyum konsantrasyonu 110 meq/L altına düşebilir ki bu da konfüzyon ve letarjiye sebep olur. Birçok olguda sadece su alımının kısıtlanması anormalliği düzeltmek için yeterlidir. Gereğinde etkin bir diüretik (örneğin, furosemid) verilmeli ve idrar çıkarma hızına eşit hızla izotonik sodyum klorür infüzyonu düzeltir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ