Hastahane İnfeksiyonlarının Kontrolü

Amerika Birleşik Devletlerinde, hastanelerin güvenilirliğini düzenleyen birleşik komisyon, her hastanenin bir infeksiyon kontrol komitesinin bulunmasını şart koşmaktadır. Yine her hastaneden, infeksiyon kontrol yöntemlerinin, infekte hastaların izolasyon kurallarının ve infeksiyona maruz kalabilecek personelin korunma önlemlerinin bulunması istenir. Ek olarak, bakteri ile kontamine olmuş maddelerin atılması ile ilgili belirli yöntemlerin olması gerekir. Hastadan izole edilen bakterinin hastane çevresi için olabilecek önemi de rutin bir şekilde analiz edilir. Epidemilerin kaynağını belirlemek için gerekli girişimler yapılır. İnsan hayatı ve para gibi faktörler göz önüne alındığında, infeksiyon kontrolü sağlam bir yatırım gibi görülmektedir.İnfeksiyon kontroluna karşı olan belli başlı engeller şunlardır:

(1) Hekimlerin çoğu ve bir çok hemşire hasta ile temas ettikten sonra uygun bir şekilde ellerini yıkamamaktadır. El yıkama tek başına en önemli önleyici tedbirdir.

(2) Cerrahlar hala antibiyotikleri çok sık ve çok uzun kullanmaktadırlar.

(3) Ameliyathane disiplini yeterli bir düzeyde sağlanamamaktadır. Eğer bu sayılan engeller aşılırsa infeksiyon ve komplikasyonların bir çoğu önlenebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ