Hastane Masrafları

Sağlık hizmeti ücretleri çetrefilli bir konudur. Hastaneden ve dokto­runuzdan ayrı, diğer doktorlardan (uzmanlar gibi) ayrı faturalar alacaksınızdır. Sigortanız varsa, sigorta şirketiniz faturaların bir kısmını karşılayacaktır, ancak sizin de bir miktar ödeme yapmanız gerekebilir.

Size kalan kısım belli olabile­ceğinden, sigortanızın neleri karşı­layacağını ve size ne düşece­ğini önceden sorun. Hastaneye giriş yapmadan önce, sigorta poliçenizi okuyun ve doktorla­rınız ve hastaneniz ile ücretleri konuşun. Sigorta şirketi tarafından hangi işlemlerin karşılanacağını öğrenmek için, sigorta şirketi­nize yazın yahut telefonla ulaşın ya da personel sosyal yardım müdürünüzle görüşün.

Bazı bölgelerde, sizin ödemeniz gereken miktar (sigorta şirketiniz kendisine düşen kısmı ödedikten sonra) belli koşullara bağlı olarak kısıtlanır. Örneğin. Medicare’e bağlı olarak çalışan doktorlar, onlann genelde uyguladıklan ücret ile Medicare’in onlann uygulamalarınıza izin verdiği ücret arasındaki farkı size ödetme konusunda yetki sahibi olmayabilirler.

Sağlık sigortanız yoksa, aldığınız sağlık hizmetlerinin karşı­lığını ödeme konusunda yardım alabilirsiniz. Birçok bölgede, bir “ücretsiz bakım” fonu veya hasta­neye, gelir düzeylerine bağlı olarak, sigortasız hastaların aldık­ları hizmetin karşılığını ödemek amacıyla para veren başka bir mekanizma bulunur. Bilgi almak için, hastanenin mali işler bürosuna başvurabilirsiniz.

Eğer bir dava açarsanız ve sigorta şirketiniz harcamaların bir kısmını ya da tamamını ödemeyi reddederse, işin peşini bırakmayın.

Sorular yöneltin, mektuplar yazın ve doktorunuzun, hastanenin veya personel sosyal yardım büronuzun yardımına başvurun.

Sigorta şirketinin hatalı olduğundan eminseniz, faturanızı inceleyip sigorta şirketinizle sizin adınıza görüşmesi için özel bir avukat tutmayı düşünebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ