Hastanede Hangi Hizmetleri Beklemeli?

Birçok hastanede, hastaneye gelirken yanınızda ne getirebilece­ğinizi ve kabul edildiğinizde hasta­neden neler bekleyebileceğinizi ayrıntılı olarak anlatan kitapçıklar bulunur. Bu bilgilerin bulunduğu kitapçığın size posta ile gönde­rilmesini istiyorsanız, hasta kabul bölümünü arayabilirsiniz.

YANINIZDA GÖTÜREBİLECEKLERİNİZ

Özellikle de, hastaneye isteğe bağlı kabul yoluyla giriş yapacaksanız, yanınızda götürebileceğiniz bazı şeyler:

Belgeler Sağlık sigortanızla ilgili tüm bilgileri içeren belgeleri yanınızda götürün. Sigorta planı­nızın isminin ve kişisel numara­nızın bulunduğu kartı mutlaka yanınızda bulundurun. Ayrıca, ehliyet gibi bir kimlik belgeniz de yanınızda olsun. Halen kullan­makta olduğunuz ilaçların bir listesini de unutmayın (dokto­runuzun alınması gereken doza ilişkin talimatları okuyabilmesi için, mümkünse ilaç kutularını götürün).

Hastanedeki doktorlar, herhangi bir ilaca alerjiniz olup olmadığını da bilmek isteyeceklerdir. Son olarak, yaşam istekleri belgesi veya sağlık bakım vekalet belgesi gibi gerekli yasal belgelerin birer kopyasını yanınızda bulundurmak da uygun olacaktır.

Kişisel eşyalar Rahatınız için gereken her şeyi alın. Çoğu kimse, tuvalet eşyaları, okuyacak bir şeyler, fotoğraflar, bir miktar nakit para, gerekli olabilecek telefon numaralarının bir listesi, bornoz, terlik ve pijama (eğer hastanede verilen giysileri giymek istemiyor­larsa) götürürler. Bazı hastane­lerde, eşyalarınızı güvenle saklaya­bileceğiniz kilitli dolaplar bulunur, ancak her zaman için değerli eşyalarınızı yanınızda götürmemek en akıllıca iş olacaktır. Hastane­lerde bile hırsızlık olayları olabilir.

ÖN KABUL TESTLERİ

Kısa bir süre öncesine kadar, gerekli testler, siz hastaneye kayıt yaptırdıktan sonra yapılıyordu. Şimdi ise, gereken testlerin (kan tahlilleri ya da röntgen gibi), siz hastaneye kabul edilmeden önce yapılması daha muhtemeldir. Size uygulanacak tedavinin türü ile genel sağlık durumunuz, hekimi­nize ve anestezi uzmanınıza, hangi testlere ihtiyacınız olacağı konusunda ipucu verecektir.

RİSK VE FAYDALARI AÇIKLAMA (AYDINLATILMIŞ ONAM/BİLGİLENDİRİLMİŞ RIZA)

Doktorunuz, ameliyat veya deneysel tıp tedavileri gibi belli tedavileri önerdiğinde, aydınla­tılmış onam/bilgilendirilmiş rıza vermeniz istenecektir. Hekiminiz veya doktorla birlikte çalışan diğer bir sağlık uzmanı, tedavinin risk ve faydalarını size açıklayacaktır; risk ve faydalan anlatan yazılı bir belge de verilebilir.

Tedavinizle ilgili size açıkla­nacak olan bilgiyi ne şekilde almak istediğinizi düşünün. Olabildi­ğince fazla ayrıntı mı istiyorsunuz, uygulanacak yöntemin genel hatlarıyla mı anlatılmasını tercih ediyor­sunuz ya da ikisinin arasında başka bir biçimde mi bilgilendi­rilmek istersiniz? Tedaviye ilişkin risk ve faydalar açıklanırken aile üyelerinizden biri veya arkada­şınız gibi birinin yanınızda olmasını ister misiniz? Tedaviyi bir uzman doktor önerdiyse, karar vermeden önce birincil hekiminizle görüşmek isteyebilirsiniz; kendi doktorunuzla konuşmak, yeni tanıştığınız bir doktorla konuşmaktan daha kolay olabilir.

Görüşmenizi, destekçinize de uygun olacak bir zamana ayarlayın. Belgeyi imzalamadan önce, sormak istediğiniz her şeyi sorma veya herhangi bir unsura ilişkin açıklama isteme konusunda rahat olun.

İsteğe bağlı kabul durumunda hastaneye yatmadan birkaç gün önce, hastaneden aydınlatılmış onam belgelerini istemek yararınıza olacaktır. Böylece, formları daha sakin ve telaşsız olduğunuz bir dönemde okuyabilirsiniz. Risk ve faydaları iyice gözden geçir­dikten sonra, tedavinin uygulan­masına karar verirseniz, aydınla­tılmış onamınızı ne zaman verdi­ğinizi gösteren bir belgeyi imzala­manız istenecektir.
Aciliyet teşkil eden bir durumda hastaneye gittiğinizde, ivedi bir tedavi uygulanması (ve ivedi bir karar vermeniz) gereken zamanlar olacaktır.

BAKIMA İLİŞKİN STANDARTLAR

Doktorlar, hemşireler ve diğer sağlık çalışanlarının, görevlerini, hastanenin ve mesleki kuruluş­ların belirlediği standartlara uygun olarak yapmaları gerekir.

Eğer almakta olduğunuz hizmete ilişkin herhangi bir unsurun standartlara uymadığını düşünüyorsanız, yardım için hasta­nenin hasta temsilcisi ile irtibata geçin. Küçük sorunlar, genellikle üzerinde konuşarak çözülebilir. Doktorların ve hemşirelerin bağlı oldukları, sorunları çözmede belli yöntemler izleyen mesleki heyetler 4 (tıbbi tescil heyeti/board of registration in medicine gibi) vardır.

Çoğu hastane, ilk olarak Boston’daki Beth Israel Hospitalda geliştirilen bildirge gibi, bir Hasta Hakları bildirgesine uygun hareket eder. Bu ilkeler, hastaların tedavi süresince saygı ve ilgi görmelerini, onlara tedavinin sonuçlarıyla ilgili tam bilgi verilmesini ve onların gizlilik hakla­rına saygı duyulmasını garanti eder.

Hastaneniz size, kabul edildikten sonra, benzer ilkelerin bir kopyasını verebilir. Aynca, hastane hizmetlerini bağlayan yasa ve düzenlemelerce de haklarınız koruma altına alınabilir. Bu bilgiyi almak için, hastanenizin kabul birimine başvurabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ