Hastanedeki Özel Üniteler

Birçok hastanede, özel bakım sağlayan aşağıdaki üniteler bulunur:

Yoğun bakım ünitesi (YBÜ): YBÜ, bir hastanenin, yoğun tıbbi bakımdan fayda görebilecek hastalar için bakım sağlayan bir birimdir, ancak ölümcül bir hastalığın son aşamasında olan kişilere bakım sağlamak üzere yapılandırılmamıştır.

YBÜ’lerde birkaç anahtar unsur bir aradadır: Yoğun hemşirelik hizmeti, özel eğitimli hekimler ve özel araç gereçler (örneğin, kendi başlarına nefes alıp veremeyen kişilerin solunu­munu sağlayan bir makina olan respiratör). Her bir hastanın yakından izlenebilmesi ve sorunların anında ele alınabilmesi için, genellikle her bir veya iki hastaya, bir hemşire düşer.

Birçok hastanede, hem cerrahi yoğun bakım ünitesi (ameliyattan sonra yoğun hemşirelik hizmetine ihtiyacı olan hastalar için) hem de tıbbi yoğun bakım ünitesi (cerrahi olmayan durumlarda yoğun bakım için) bulunur. Bazı hastanelerde, ciddi beyin hastalıkları olan veya beyin ameliyatı geçirmiş olan kişilerin bakımı için bir nörolojik yoğun bakım ünitesi vardır. YBÜ’lerde mahremiyet azdır ve ziyaret saatleri kısıtlıdır.

Koroner yoğun bakım ünitesi (KYBÜ) KYBÜ, kalp krizi geçirmiş olan veya hayati tehlike arz eden başka bir kalp rahatsızlığına (örneğin kalpte ritim bozukluğuna) sahip olan kişiler için özel olarak tasarlanmış bir YBÜ’dür.

Yenidoğan yoğun bakım ünitesi (YYBÜ) Bu YBÜ, prematüre bebekler de dahil olmak üzere, ciddi rahatsızlıklarla doğmuş olan bebek­lere yoğun bakım sağlamak için tasarlanmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ