HATALI TEDAVİ

ABD’de tıbbi hatalar üzerinde yayınlanmış olan en geniş kapsamlı çalışma, Tıbbi Hatalar Komisyonu Sekreterliğinin Raporu olup, (DHEW Basım no: 73-88, 1973) bu rapora göre hatalı tedavi konusunda en çok şikayet zararlı veya ters sonuçlar doğuran tedaviler hakkındadır. Doktor-hasta uyumunun zayıflığı, tedavi ve komplikasyonlarla alakalı özel şikayetlerin takibinde hastaların usandırılması, tedaviden beklenen sonuç hakkında gerçekçi olmayan vaatler, ve hastaların dava açma konusundaki bilinçlerinin artması gibi hususlar ancak ikinci derecede bir öneme haizdir.

Hatalı tedavi vakalarını azaltmak için şöyle bir reçete sunulabilir: Aşırı risk yönetim programı uygulamak (özellikle hastane içinde), sağlık hizmetleri sunan şahıslar ile hastalar arasındaki şahsi temas imkanlarını artırmak, ve hasta-doktor münasebeti ortaya çıktığı anda, anlaşmazlık çarelerinin de benimsenmesi gibi hususlar.

Doktor, hastasının iatrojenik bir hata sonucu zarar gördüğünü anladığı zaman, yapacağı en iyi iş oluşan durumu derhal ve sade bir lisanla hastaya söylenmektir. Bu izahatı yaparken “gerçeklerden” sapmamak, şahsi kanaatleri veya kanuni neticeleri izahata dahil etmemelidir. Bu konuşmanın vuku bulduğunun belgelenmesi son derece önemlidir. Çünkü, zaman aşımı süresi çoğu yargılarda, “hastaya hata hakkında bilgi verildiğinde”, aksi halden, yani “olay hastanın keşfine bırakıldığında”, çok daha kısadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ