Hemanjiomlar

Hemongioma en sık görülen benign karaciğer tümörüdür ve deri ve mukozolar hariç, hemanjioma da en sık karaciğerde görülür. Kadınlarda erkeklere göre 6 kere daha fazla görülür. Histolojik olarak hepatik hemanjiomlar kavernöz tiptedir. Çoğunluğu küçük, soliter ve supkapsüler oluşumlardır ve laparotomi veya otopsi sırasında tesadüfen bulunurlar. Büyüklüğü 4 cm.den fazla olanlar kann ağnsı yapabilir ve ele palpabl bir kitle gelebilir. Nadiren spontan rüptüre bağlı hemorajik şokla gelen hastalar olmuştur. Karaciğerin büyük konjenital hemanjiomları, deri hemanjiomlan ile birlikte görülebilir.

hemanjiom

Bazen bir hemanjiom, arteriovenöz fistül gibi davranarak kalb hipertrofisi ve konjestif kalp yetmezliğine sebep olabilir. İğne biopsisi çok tehlikelidir. Tanı genellikle intravenöz kontrast madde verildikten sonra yapılan CT scan ile konur; bu incelemeyle lezyonun vasküler yapısı ortaya konur. Selektif hepatik arteriog-rafide, kontrast maddeyi komşu parankimadan daha uzun tutan boşlukları olan vasküler tümör gösterilebilir.

Semptomatik hemanjiomlar küçükse çıkarılmalıdır veya büyük yada multilobar lezyonlarda olduğu gibi radyoterapi uygulanmalıdır. İster büyük, ister küçük olsun asemptomatik hemanjiomlar benign seyirlidir. Laparatomi sırasında tesadüfen hemanjiom görülürse biopsi almaya veya çıkarılmaya çalışılmamalıdır. Çünkü çok büyük hemostaz zorluklarıyla karşılaşılabilir. Arteriovenöz fistüle bağlı konjestif kalp yetmezliği olan hastalar hepatik arter ligasyonundan faydalanırlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ