Hijyen ( temizlik ) Sağlamak

Vücudu temiz tutmak, özellikle de hasta bir insan için, sağlıklı olmanın önemli bir bölümünü oluşturur. İyi bir hijyen hem enfek­siyonları önler, hem de zihinsel , sağlığa katkıda bulunur.

Hareket serbestisine sahip birinin banyo yapmasına yardım etmek Baktığınız kişi kendi başına banyo ya da duş alabiliyorsa, bunu yapması için onu teşvik edin. Bu kişinin küvete girmek ya da çıkmak için yardıma ihtiyacı olsa bile, ona yalnız başına banyo yapması için gereken mahremiyeti sağlayın.

01

Gerekirse saçını yıkamak için yardım etmeyi teklif edin. Dengeli, kaymaz bir banyo taburesi satın almayı ya da kiralamayı düşünebi­lirsiniz. Ayrıca, küvetin kenarlarına ya da duş duvarına kişinin denge­sini sağlaması açısından tutamaklar monte edebilirsiniz. Sabun bezi, sabun, şampuan ve havlu hazır­layın ve kişinin yardım istemesi durumunda yardım edebilmek için banyonun yakınlarında bulunun.

Silerek temizlemek Hastanız yataktan çıkamaz durumdaysa, temizliğini vücudunu her gün silerek yapmanız tavsiye edilir. Eğer bu banyoyu yaptıracaksanız, sabunlu bir ılık su (sıcak olmayacak) kabına, ılık bir duru su kabına, yumuşak bir sabun bezine, geniş bir kauçuk örtü ve birkaç kuru havluya ihtiyacınız olacaktır.

Alttaki çarşafı kuru tutmak için hastanın altına kauçuk örtüyü yerleştirin. Sabunlu suya batırılmış bir sabun beziyle hastanın baştan aşağıya her yerini silin.

Yatakta saç yıkama Yatalak bir hastanın saçını şampuanlamak için yatak çarşaflarının üzerine bir havlu ya da kauçuk bir örtü serin ve hastayı omuzlan destek­lenecek şekilde konumlandınn. Hastanın başı yıkama leğenine ya da havuzuna yerleştirilme­lidir.

Birkaç bardak ılık su dökerek hastanın saçını ıslatıp, kafatasına masaj yaparak şampuanlayın ve duru su ile durulayın. Bir havluyla kurulayıp, bir kurutma makinasıyla (ılık ayarda, sıcak ayarda olmamalı) kurutun. Saçının iyice f kurumasını sağlamanız, yatağına tekrar yerleştiğinde hastayı rahat ettirecektir. Alternatif olarak kum bir şampuan da kullanabilirsiniz. Bu tür şampuanlar saça serpişti­rilip tarandığında ya da fırçalandı­ğında yağları gidermektedir.

Moral vermek Bir kadın hastaya yapılacak hafif bir makyaj ya da erkek hastaya uygulanacak bir tıraş, hastanın kendini iyi hissetme­sini ve iyimser olmasını sağlaya­bilir. Benzer şekilde, saç kesimi ya da saça şekil verilmesi de kendine saygıyı arttırabilir ve sosyalleşme şansı sağlayabilir. Pek çok kuaför evlere servis yapmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ