HİPERKALSEMİ

Hiperkalsemiye çoğunlukla hiperparatroidi, kemik metastazı olan kanser ektopik paratiroid hormon yapımı, vitamin D intoksikasyonu hipertiroidi, sarkoidoz, süt alkali sendromu ve uzamış immobilizasyon (özellikle genç hastalarda veya paget hastalığında) sebep olur. Tiazide diüretiklerin nadir bir komplikasyonudur.

Hiperkalseminin semptomları çabuk yorulma, adale zayıflığı, depresyon, iştahsızlık, kusma ve kabızlıktır. Uzun süren hiperkalsemi böbrek konsantrasyon mekanizmalarını bozabilir. Poliüri, polidipsi ve metastatik kalsiyum depolanmasına sebep olur. Ağır hiperkalsemi koma ve ölüme sebep olabilir. 12 mg/dL üzerindeki serum konsantrasyonu tıbbi delil olarak kabul edilmelidir.

Ağır hiperkalsemide (Ca+2) 14.5mg/ dL) hücre dışı sıvı hacmini genişletmek için izotonik sodyum kloriir verip idrar akımı arttırılarak kalsiyum itrahı yükseltilmek suretiyle serum seviyesi düşürülmelidir.

İdrarla kalsiyum atılımını arttırmak için furosemid ve intravenöz sodyum sülfat kullanılabilir. Metastatik kanserle birlikte olan hiperkalsemide mitramycin özellikle faydalıdır. Sarkoidoz, vitamin D entoksikasyonu ve Addison hastalığında adrenal kortikosteroidler kullanılır. Böbrek ve kardiyovasküler fonksiyonları bozulmuş olan hastalarda kalsitonin endikedir. Böbrek yetersizliği durumunda hemodiyaliz gerekebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ