Hiperparatiroidizmin Tedavisi

Hiperparatiroidizmin başarılı tedavisi yalnızca operasyondur. Otoriteler teşhisin kesin olmaması ve operasyon için kontrendikasyon bulunmadıkça semptomatik veya asemptomatik tüm hastalarda cerrahi tedavi uygulanması gerektiğini düşünürler. Asemptomatik hiperparatiroidli hastaların yaklaşık %25 i 10 yıl içinde klinik bulgular geliştirirler. Sınır vakalar kesin teşhis konana kadar izlenmelidir.

A.Hiperkalsemik Kriz: Hiperkalsemi ve akut semptomlar saptanan hastada başlangıç tedavisi hidrasyon ve hiponatremi ile hipopotaseminin düzeltilmesidir. Hasta hidrate edilirken problemin altında yatan asıl neden değerlendirilmeli ve spesifik tedaviye başlanmalıdır. Süt ve alkali ürünler östrojenler, thiazidler Vitamin A ve D derhal kesilmelidir. Rahidrate hastada kalsiyum ekskresyonunu artırmak için furosemid faydalıdır. Calcitonin, mithramycine ve fosfat hiperkalsemi tedavisinde kısa dönemde genellikle etkilidir. Glukokortikoidler vitamin D intoksikasyonunda, sarkoidozis, kanserli pekçok hastada, peptit salgılayan tümörlerde çok etkilidir. Fakat kemik hastalığı varsa az etkilidir. Daha önce bahsedildiği gibi hiperparatiroid hastalan glukokortikoid uygulanmasına cevap verirler.

Hiperkalsemi saptanan hastada hiperparatiroidizm teşhisi konduğunda servikal eksplorasyon ve paratiroidektomi uygulanmalıdır, serum kalsiyumunu azaltmanın en hızlı ve etkili metodu budur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ