Hiperprolaktinemi Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri

HİPERPROLAKTİNEMİ

Hipofiz ön lobu hormonlarından olan prolaktin süt üretimini sağlar. Plasentada üretilen östrojen ve progesteron da ayni doğrultuda etki gösterirler. Östrojen’in ayni zamanda süt salgılamasını önleyici bir etkisi vardır. Doğumdan sonra plasenta dışarı alınınca östrojen azaldığı için süt salgılanmaya başlar. Dopamin, prolaktin salgılanmasını inhibe eder. Hiperprolaktinemilerin başlıca nedeni hipofiz ön lobundaki bir prolaktinomadır.

Semptomları: Erkekte libido azalması, empotans ve fertilite kaybı, bazan jinekomasti görülür. Kadında ise amenore başlıca semptomdur. Galaktore, yani emzirme ile ilgisi olmaksızın memeden süt gelmesi hali de görülebilir.

33333333333

Tedavi
Bromokriptin (Parlodel tablet 2,5 mg, ampul 50 mg): Bir dopamin agonistidir.

Dozaj: Günlük doz 2,5-30 mg arasında değişmektedir. Başlangıçta günde 1 tablet verilir. Tok karnına alınması yan etkilerini azaltır. Prolaktinemi tayinleriyle doz ayarlaması yapılmalıdır. Olguların % 70-75’i bu tedaviye yeterli cevap vermektedir.

Yan etkiler: Yorgunluk, bulantı, kusma, başdönmesi, bradikardi, ödem, hallüsinasyonlar.

Radyoterapi: Toplam 4000-5000 radlık doz hergün 200 rad verilerek tamamlanır. Tedavi başarısı oldukça sınırlıdır.

Yan etkisi: Hipofiz yetmezliği.

Ameliyat: Büyük adenomlar çıkarılır. Başarı şansı % 50 civarındadır.

HİPOFİZ ÖN LOBU YETMEZLİĞİ

Sinonimleri: Hipopitüitarizm, Simmond kaşeksisi, Sheehan sendromu. Hipofiz ön lobunun total yetmezliğine bağlı olarak ortaya çıkan tabloya hipopitüitarizm denmektedir. Bunun en çok bilineni Simmond kaşeksisidir. Ön lobun tümörlerinde veya metastazlarında yahut ta travmatik lezyonunda görülmektedir. Serebral tüberkülomları da patogenetik faktör olarak hatırlatmakta yarar vardır. Sheehan sendromunda ise patogenetik etken, doğum sırasında veya post partum hipofiz ön lobu içine olan geniş kanamadır; ayrıca şok haleri de iskemik nekroz yaratarak Sheehan sendromuna yol açabilmektedir.

Tedavi

Hipofiz ön lobu yetmezliklerinin tedavisinde sadece tiroit, sürrenal korteksi ve gonat hormonlarının yerine konması yeter.
Tiroit yetmezliği bakımından günde 2 defa 1/2-1 tablet levotiroksin (Levotiron, Tefor) veya 100-600 mg kuru tiroit ekstresi (Thyranon) verilir. Doz artırımı gayet yavaş yapılmalıdır.

Addisonismus bakımından günde 1 veya 2 defa 5 mg prednizolon (Deltacortril, Codelton) verilir. Gonat yetmezliği bakımından ise hormon verilmesine gerek yoksa da sadece halsizliği gidermek ve belki de seksüel potansı sağlamak amacıyla günde 50 mg testosteron (Neo-Hombreol ampul 25 mg) i.m. yapılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ