Hipoparatiroidizm Klinik Bulgular

A.Semptomlar ve Bulgular: Akut hipoparatiroidizm bulguları hipokalsemiye bağlıdır. Düşük serum kalsiyum seviyeleri tetaniyi presipite eder. Latent tetani pozitif Chvostek veya Trousseau bulgusu ile hafif veya orta derecede parestezilerle gösterilebilir. Başlangıç bulguları paresteriler, ağız çevresinde uyuşukluk, kas krampları, irritabilite, karpo pedal spazm, konvulsionlar, opustotonus, anksietedir. Kuru cild tırnakların kolay kırılması ve kaşların dökülmesini de içeren nokta şeklinde alopesi yaygındır. Primer hipoparatiroidizm nadir olduğundan hemen daimatiroidektomi hikayesi vardır. Postoperatif klinik bulguların kısa sürede görülmesinde prognoz ciddidir. Yıllar sonra bazı hastalar düşük serum kalsiyum konsantrasyonuna adapte olurlar, bu nedenle tetani olmayabilir.

B.Laboratuvar Bulguları: Hipokalsemi ve hiperfosfatemi gösterilir. İdrarda fosfat düşük veya yoktur, fosfatın tubuler rezorpsiyonu yüksektir ve idrar kalsiyumu düşüktür.

C.Radyolojik Bulgular: Kronik hipoparatiroidizmde bazal ganglionlar, arterler ve dış kulakta kalsifikasyon gösterebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ