HİSTOPLASMOSİS

Histoplasma capsulatum, Mississipi, Missouri ve Ohio nehri vadisinde, endemik olarak topraktan bulaşan bir parazittir. Histoplasmin deri testi verilerinin kullanılması sonucu yaklaşık 30 milyon kişinin bu parazit ile enfekte olduğu tahmin edilmektedir. Orta ve güney Amerika’da, Hindistan’da, malezya’da, ve Kıbrıs’ta da rapor edilmiş histoplasmosis vakaları vardır. Hastalık Avrupa, Avustralya, İngiltere ve Japonya’da ise nadirdir.

Histoplasmosisin semptom ve radyolojik bulguları tüberkülozu andırır ancak burada hastalığın daha yavaş geliştiği görülür. Hastada öksürük, halsizlik, hemoptizi, düşük seviyeli ateş ve kilo kaybı olabilir. Hastaların %30′ unda aynı zamanda tüberküloz da vardır. İlerlemiş histoplasmosis vakalarında akciğer fibrozisi, bül teşekkülü ve akciğer yetmezliği ortaya çıkar. Mediastinal tutulum oldukça sıktır. Bu tutulum sonucunda granuloma teşekkülü, superior vena cava sendromu ile beraber olan fibrozis veya disfaji ortaya çıkabilir. Bronş içindeki enfekte lenf bezinin bronşu aşındırması sonucu öksürük ile bronkolit çıkarılması, hemoptizi, wheezing, veya bronşektazi görülebilir. Ösefagusun traksiyon divertikülü ve trakeoösefajial fistül gelişmesine neden olabilirken, perikard tutulumuda konstruktif perikardite yol açabilir.

Solit akciğer nodülü ile gelen hastaların yaklaşık %15-20’sinde histoplasmosis teşhis edilir. Radyolojik olarak erken devrede hiler lenf bezi büyümesi ve hilus çevresinde yaygın benek tarzında parankim infiltrasyonu vardır. Kavite, enfeksiyonun ilerlediğini gösterir ve komplikasyonlan yönünden sıklıkla cerrahlara danışmak gerekir. Teşhis pozitif deri testi veya kompleman fiksasyon testleri ile konabileceği gibi balgam yada bronş yıkantısından mantar üretilmesi ile de teşhis gerçekleştirilebilir.

Histoplasmosisin tıbbı tedavisi Amfoterisin B iledir. Cerrahi tedavi kaviteye bağlı oluşan komplikasyonlarda veya mediastinal tutulumda uygulanır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ