İnfeksiyöz ajan

Cerrahi infeksiyonların çoğunda birkaç patojen ajan sorumlu gibi görülürse de, çok sayıda mikroorganizma etken olabilir. Aerobik organizmalardan streptekoklar derideki çok küçük çatlaklardan bile geçerler ve lenfatikler, bağ dokusu planları boyunca yayılma gösterirler. Staphylococcus aureus yara infeksiyonları ve yabancı cisime bağlı abselerde en sık görülen patojen ajandır. Klebsiella sıklıkla iç kulağı, enterik dokuları ve akciğerleri istila eder. Enterik organizmalar, bilhassa Eschercihia coli sıklıkla anerob bakterilerle birlikte bulunur. Anaeroblar arasında bakteriodes (Bacteriodes) suşları ve peptostreptekoklar (Peptostreptococci) cerrahi infeksiyonlarda sıklıkla görülen ajanlardır. İskemik dokuların en önemli patojen ajanı da klostridyum (Clostridium) şuşlarıdır.

Pseudomonas ve serratia genelde patojen olmayan yüzeylere kontamine ajanlardır. Fakat immun sistemi süprese olmuş kişilerde fırsatçı ve hatta ölüme yol açan invaziv ajanlar haline geçebilirler. Bazı mantarlar, (histoplasma, coccidiodes, candida) nocardia ve actinomyceslerle birlikte abse ve sinüsler yaparlar ve hatta bazı hayvan parazitleri (Amebas ve Echinococcus) özellikle karaciğerde abse oluşumuna yol açarlar. Bir zamanlar eksizyon uygulanan tüberküloz gibi doku yıkımı yapan granulomalarda şimdi çoğunlukla antibiyotik tedavisi ön plandadır.

Bununla beraber gastrointestinal sistemin brusellozu gibi tüberkülozu da zaman zaman cerrahi bir girişimi gerektirebilir. Kedi tırmığı hastalığı (Cat – Scratch Fever), psitakoz (Psittacosis) veTularemi(Tularemia) gibi diğer bazı nadir hastalıklarda süpürütif lenf adenite yol açabalir ve bu gibi hallerde eksizyon veya drenaj uygulanır.

Yayma veya kültür ile patojen ajanın belirlenmesi tedavide en önemli adımdır. Cerrah laboratuvara gönderdiği materyel ile birlikte mikrobiyolojiste mutlaka infeksiyonun klinik özellikleri hakkında gerekli bilgileri vermeli ve uygun yayma ve kültürlerin yapılmasını sağlamalıdır. Aksi takdirde ciddi değerlendirme hataları olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ