İnfektif (septik) artrit

Eklemin bu inflamasyonu infeksiyon tarafından oluş­turulur, tipik olarak bakteriler sorumludur. Her yaş grubunu etkileyebilir ancak en sık çocukları ve genç erişkinleri etkiler. Daha ileri yaşlarda vakaların çoğu penetran yaralanmayla beraberdir. Erkekler kadınlar­dan iki kat daha fazla etkilenir. Diz ve kalça en sık tutulan alanlardır.

Etyoloji-Geniş bir bakteri spektrumu sorumludur ama Staphylococcus aureus, Streptococ ve Haemophilus en önemlilileridir.

Risk faktörleri DM, RA, eklem ponksiyonu veya cerrahi ve immünsüpresan tedavidir.

Bakteriler ekleme şu yollarla girer:
• Lokal travma: penetran yaranın iyi bilinen komplikasyonlarındandır, örneğin açık kırıklar, cerrahi pro­tez yerleştirilmesi ve yerleşmiş otoimmün artritler için nonsteril intraartiküler steroid injeksiyonu sonrası.
• Komşu infekte foküsten yayılım.
Kan akımıyla: daha az sıktır ama adolesan ve genç erişkinlerdeki gonokokal infektif artrit için önemli bir yoldur, i.v. ilaç kullanıcıları gram negatif bakteriemiyle septik artrit geliştirmeye özellikle meyillidir.

Klinik özellikleri-Ani başlangıçlı şiddetli ağrı, has­sasiyet, şişlik ve eritem olur. Vakaların çoğunda tek bir eklem tutulur, ancak gonokokal artrit ve i.v. ilaç kullananlardaki artrit vakalarının bazılarında birden fazla eklem tutulabilir.

Komplikasyonlar-Tedavi edilmediği taktirde hızla eklem destrüksiyonuna gider, beraberinde sıklıkla osteomyelit, sinüs oluşumu, ankiloz ve kalça dislokasyonu olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ