İNFLAMATUAR TİROİD HASTALIKLARI

Tiroidin inflamatuar hastalıkları akut, subakut veya kronik tiroidit olarak sınıflandırılır. Ayrıca bunlar süpüratif veya nonsüpüratif olabilir.

Akut süpüratif tiroidit sık değildir ve boyun bölgesinde ani başlayan ağrıya eşlik eden disfaji, ateş ve titremeyle karakterizedir. Genellikle bir üst solunum yolu hastalığını takib eder ve cerrahi drenajla tedavi edilir. Etken genellikle streptokok, stafilokok, pnömokok ve koliform basillerdir. Ayrıca piriform sinüs fistülüyle birlikte olabilir. Persistan veya tekrarlayıcı vakalarda baryumlu özafagus grafisi gerekebilir.

Subakut tiroidit noninfeksioz bir hastalık olup tiroidde büyüme, baş ve göğüs ağrısı, halsizlik, yorgunluk, palpitasyon ile karakterizedir. Subakut tiroiditli bazı hastalarda ağrı yoktur ve bu durumda Graves hastalığından ayırdedilmelidir. Subakut tiroiditte sedimentasyon ve serum gamma globulini tüm olgularda yükselmiştir ve radyoaktif iyot uptake’i çok düşüktür veya yoktur ve normal veya artmış tiroid hormon seviyesi vardır. Hastalık genellikle sınırlıdır ve aspirin, steroid semptomları azaltır. Bu hastalar sonunda ötiroid olurlar.

Hashimato tiroiditi tiroiditlerin en sık görülen formudur ve genellikle ağrılı veya ağrısız, hassas tiroid büyümesi ile karakterizedir. Kadınlarda daha sıktır ve bazen disfajilere neden olabilir.

Hashimato tiroiditinin hastaların kendi tiroidlerine hassaslaşıp antitiroid antikorların oluşmasıyla karakterize otoimmün bir hastalık olduğuna inanılmaktadır. Antimikrozomal ve anti tiroglobulin antikorların yüksek serum seviyeleri tanıda yardımcıdır. Birçok hasta için uygun tedavi supresif dozda yeterli tiroid hormonu verilmesidir. Cerrahi tedavi belirgin bası semptomları olduğunda, malign tümör şüphesi olduğunda ve kozmetik nedenlerle endikedir. Bası belirtileri olduğunda ıstmusun cerrahi olarak kesilmesi semptomları geriletir. Eğer tiroid büyük veya asimetrik ve eksojen tiroid hormonu verilmesine rağmen gerileme olmazsa veya bir nodul içeriyorsa tiroidektomi gereklidir. İğne biyopsisi tanı koyulmasında yardımcıdır.

Riedel tiroiditi nadir görülen bir formdur. Tiroid içinde ve çevresinde belirgin fıbrozis ve kronik inflamasyon bulunduğu çok sert bir tiroid kitlesiyle karakterizedir. İnflamatuar olay kasları infiltre eder ve trakeal bası belirtilerine neden olur. Hipotiroidizm genellikle mevcuttur ve cerrahi tedavide trakeal veya özofageal obstruksiyonu düzeltmek için gereklidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ