İntestinal Obstriksiyon

İntestinal obstriksiyon hamilelikte sık olmayarak olur, ancak abdominal ağrı ve kusması olan, abdominal skarlı her hamile hastanın ayırıcı tanısında düşünülmelidir. Adhezif bandlar intestinal obstriksiyonun en sık sebebidirler ve bağırsakların yer değiştirmesi, hamileliğin dördüncü ve beşinci ayında uterus büyümesi hamileliği abdomen içine taşıyınca ; doğum sırasında hafifleme olunca yada doğum sonu uterus büyüklüğünün aniden azalması sırasında olur. Postoperatif yapışıklıkların en sık sebebleri appendektomiler ve jinekolojik operasyonlardır. İntestinal obstruksiyonun hamilelik sırasındaki diğer nedenleri volvulus, intussusception ve kolon kanseridir.

Her ne kadar klinik tablo erken hamileliğin bulantı ve kusmasıyla, round ligament ağrısıyla ve hamileliğin zaten oluşturduğu abdominal distansiyonla saklanırsa da, intestinal obstruksiyonun semptom ve işaretleri hamile olmayan kadınlarda oluşanların aynısıdır. Abdomenin X -ray’le muayenesi tanısaldır ve yapılmalıdır.

Operasyon endike olduğunda gecikmeksizin yapılmalıdır ve hamilelik ikinci planda düşünülmelidir: Doğuma yakın zamanda, lüzumlu görüldüğü takdirde sezeryan gerekebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ