Intususepsiyon

İntususepsiyon, bağırsak kendiliğinden geriye doğru katlanıp tıkanmalara ve şiddetli karın ağrılarına neden olduğunda ortaya çıkar. 2 yaş altı çocuklarda bağırsak tıkanması sorununun en sık rastlanan nedenidir.

Araştırmacılar intususepsiyonun genelde bağırsak iltihabı ile ilintili olduğunu düşünürler; ancak Meckel divertikül denilen bağırsağın duvarında küçük bir kesenin olmasından da kaynaklanabilir.

Bu rahatsızlığı bulunan çocuklar acıdan sürekli çığlıklar atabilir, bacaklarını karınlarına doğru çekebilir, kusabilir ve dışkılamalarında kan ya da balgam olabilir.

Şiddetli karın ağrısı varsa vakit geçirmeden doktorunuzu arayın. Doktor başka rahatsızlıklar olup olmadığına bakmak için çocuğunuzu muayene edecek ve anüsten ( hava ya da baryum verilen bir röntgen isteyecek ya da intususepsiyon olup olmadığını anlamak için ultrason yapacaktır.

Enema (rektum içerisine sıvı verilmesi) sadece bağırsağın normal olmayan bölümünü göstermekle kalmaz, aynı zamanda da tıkanmayı çözer.Ancak bazı çocuklarda bu tıkanmayı açmak için ameliyat zorunlu olabilir. Bu işlem için genel anestezi uygulanır ve bir süre hastanede yatılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ