İSKEMİK KALP HASTALIĞI

Koroner atherosclerozis myokardial kan akımını bozarak sol ventrikül iskemisi ve infarktüse neden olur. Myokart iskemisinin etkileri azalmış ventriküler kompliyans, deprese olmuş kontrâktibilite, eksersiz ile göğüs ağrısı (Angina pektoris), istirahat ağrısı (angina decubitus), infarktüsün elektrokardiyografik veya serum enzim bulguları olmaksızın istirahatte uzamış göğüs ağrısı (prein-farction angına, unstable angina, koroner yetersizlik, intermediate koroner sendromu) ve irreversibl myokardiyal hasar (myokart infarktüsü)dır.

Myokard infarktüsünden erken ölümler aritmi ve düşük kalp debisinden olur. Myokart infarktüsünden günümüzde hastane ölüm oranı genellikle sol ventrikül yetmezliği ile ilgili olup yaklaşık %20 dir. Akut myokard infarktüsünü takiben kardiyojenik şokta ölen hastaların çoğunda sol ventrikül adelesinin %40 ından fazlasının harap olduğu tesbit edilir. Mitral kapak yetmezliği, ventriküler septum delinmesi, sol ventrikül anevrizması ve sol ventrikül rüptürü gibi myokart infarktüsünün mekanik sonuçlan yüksek bir ölüm oranı ile birliktedir.

Cerrahi tedavi myokart iskemisi için koroner arter by-pass‘ı, infarktüs sonrası oluşan mitral yetmezliği için mitral kapak replasmanı, ventriküler septum veya serbest duvarın post-infarktüs rüptürünün tamiri ve sol ventriküler anevrizmektomiyi içerir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ