JİNEKOMASTİ

Erkek memesinde hipertrofi değişik birçok nedenlerden olabilir. Püberte hipertrofisi erişkinlik (adolescence) döneminde sık görülür ve areola altında 2-3 cm. çapında hassas disk biçimi meme hipertrofisidir. Vakaların çoğunda çift taraflıdır ve bir yıl içinde de kendiliğinden kaybolur. Altmış beş yaşım geçmiş erkeklerde jinekomasti sıklığı hele kilo almışlarda oldukça artmıştır.

Karaciğer sirozu, hipertiroidizm, Addison hastalığı, testis tümörleri (özellikle kariokarsinoma), hipogonadizm (mesela Klinefelter sendromu), feminizan adrenal tümörleri, hepatomalar gibi bazı hastalıklarla beraber jinekomasti olabilir. Yetersiz beslenme veya uzun süreli hastalıktan iyileşenlerin çabuk kilo alanlarında jinekomasti görülebilir. Birçok ilaç da jinekomasti sebebidir, mesela östrojenler, androjenler, insan korionik gonadotropini, antihipertansif ajanlar (rezerpin, spironolakton metildopa gibi), digitalis, cimetidine, isoniazide phenothiazine, diazepam, tricyclic, antidepresanlar, amphetamine, ve birtakım anti kanser ilaçlar.

Memedeki lezyon hakında kesin karar verilememişse, kanser olasılığını dışlamak için biyopsi yapılabilir. Diğer taraftan jinekomasti tedavisi cerrahi olmamalıdır ancak hasta kozmetik açıdan cerrahide ısrar ederse uygulanır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ