KADIN GENİTAL ORGANLARI

Överler

Över karsinomalannın çoğu epitelial kaynaklıdır. Bunlar genellikle salpingo-oferektomi, histerektomi, omentektomi gibi cerrahi yöntemlerle veya bunların birlikte uygulanmalarıyla tedavi edilirler. Pelvisde hastalığın bir kısmı bırakıldığı zaman postoperatif radyoterapi yapılması lokal kontrol oranını artırır. Bununla beraber ovarian karsinomalar genellikle periton boşluğunu, periaortik ve subdiyafragmatik lenf nodüllerine yayılırlar. Yakın zamanda yapılan çalışmalar, I. ve II. aşamada bulunan hastalarda dahi, daha önceleri önemsenmeyecek derecedeki lenf nodülü ve subdiyafragmatik metastazların çok yüksek olduğunu göstermiştir. Cerrahi sonrası minimal veya hiçbir hastalık kalmayan IB, II veya III. aşamadaki hastalarda, böbrek, karaciğer ve medulla spinalisin uygun şekilde korunması ve potansiyel yayılma alanı olan tüm karının irradyasyonu ile 5-yıllık yaşam süresi %61’dir.

Överlerin disgerminoması (testikuler seminomanın karşılığıdır) son derece radyosensitiftir. Nadir bazı durumlar dışında pelvis ve karın lenf nodüllerinin postoperatif irradyasyonu rutin olarak yapılmalıdır. Pelvik irradyasyon, 3-4 hafta içinde 3000-3500 rad. ile ve pelvisin tamamını içine alacak şekilde olmalıdır. Eğer karın lenf nodülleri de hastalığa tutulmuşsa tedavi alanına mediastinum ve supraklavikular lenf nodülleri |de | dahil edilmelidir. Peritoneal yayılımlar olduğu zaman, 2000 rad. dozundan sonra böbrekleri koruyarak 5-6 hafta içinde tüm pelvis ve böbreklere 2500-3000 radyasyon dozu verilmelidir.

Uzak metastazlar olduğu zaman da kontrol sağlanabilir. Endometriumun I.aşamadaki iyi diferansiye adenokarsinomalarının çoğu yalnız cerrahi ile tedavi edilebilir. Daha yüksek derecede veya daha az diferansiye tümörlerde, pelvis ve vaginal rekürrens oranı preoperatif olarak intrakaviter radyum konulmasıyla azaltılır. Tümör kötü diferansiye olduğu veya servikal tutulma, derin myometrial invazyon uterusun 8 cm’den daha fazla büyüdüğü, pelvik lenf nodülü metastazı veya hastalığın uterus dışına taşdığı bilenen durumlarda tüm pelvise eksternal radyoterapi yapılmalıdır. Radyoterapi miks mezodermal sarkoma ve karsinosarkomada lokal kontrola yardım eder ve leiomyosarkomalar için de postoperatif dönemde kullanılması gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ