Kafein ve Sağlığınız

Kafein bağımlılık yaratan bir maddedir, ancak ölçülü miktarda (günde yaklaşık 3 fincan pişirilmiş kahve) kafein tüketimi ile belli hastalıklar arasında açık bir bağlantı olduğuna dair bir kanıt bulunmamaktadır. Kaynatılmış veya süzülmüş (ancak filtreden geçirilmemiş) kahve, koles­terol düzeyini yukarı çekebilecek kimyasallar içermesine rağmen, kafein, kolesterol düzeylerini yükseltmez.

Ancak kafein bazı insanlarda, mide ekşimesinden dolayı boğazda yanma hissine, gerginliğe, asabiyete, uykusuzluğa ve kaygıya sebep olur. Bu belirtileri kendinizde gözlemliyorsanız, kafein alımınızı giderek azaltın.

Ağrı kesici ilaçlar genellikle kafein içerir, çünkü kafein, ağrı kesicilerin etkisini az da olsa kuvvetlendirebilir. İlaçların içinde bulunan kafein, aynı zamanda kafeinden uzaklaşmanın getirdiği sıkıntıları da -ki bu bazı durumlarda (özellikle baş ağrısı olmak üzere) ağrının sebebi de olabilir-azaltabilir.

Kafein tüketiminize son vermeye karar verirseniz, birkaç gün sürebilecek baş ağrısı, depresyon, baş dönmesi, kaygı gibi sıkıntılara hazırlıklı olun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ