Kala-Azar Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri

KALA-AZAR (Visseral leishmaniasis)

Etkeni leishmanialardır. Depo hayvanı köpeklerdir. Kuluçka dönemi uzundur, aylarla ölçülür. Leishmania’lar retiküloendotelial hücrelerde yerleşip ürerler. İnsanlara tatarcıklar aracılığıyla geçer.

Klinik tablo: Tatarcığın ısırdığı yerde bir papül oluşur ve hastalık üşüme, titreme ve ateşle birdenbire veya sinsi bir şekilde başlayabilir. Ateş tipi kendine özgüdür. Günde 2 defa ateş yükselmesi görülür (hektik ateş). Diyare olabilir. Dalak büyümeğe başlar ve 4-5 ay içinde umblikal çizgiyi geçer. Dalağı en fazla büyüten hastalıklardan biridir. Dalak zamanla kasığa kadar iner. Karın şiştir.

Tanı: Gama globulinlerin artmasına bağlı olarak Formol gel reaksiyonu erken (1-10 dakikada) pozitiftir. Perifer veya kemik iliği kanından yapılan yaymada intrasellüler leishmania donovani’lerin görülmesi kesin tanı koydurur. Leishmania, düzgün badem biçimindeki mavi boyanmış protoplazma içinde kenarda duran çekirdeği ile trombositlerden ayrılır. Sedimantasyon çok hızlıdır (sedimantasyonu en çok hızlandıran üç hastalıktan biridir). Hipersplenizm belirtileri bulunur.

kalaTedavi

5 değerli antimon tuzları kullanılır. En sık kullanılan antimon preparatı Pentostam’dır. 100 mi lik şişeler halindedir.

Dozaj: Günlük doz 10 mg/kg dir. Maksimal günlük doz 6 mi yi aşmamalıdır. İlâç i.m. veya i.v. verilir. Kas içi zerk ağrılıdır. Damar içi zerk yavaş yapılmalıdır. 15 gün devam olunur.
Antimon tuzlarının yetersiz kaldığı vak’alarda diamidin türevleri kullanılır. Pentamidin isotionat (Lomidin) iyi tolere edilir. Dozaj: Günde 2-4 mg/kg olmak üzere 10-20 gün i.v. verilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ