Kalp ve Perikard

Kalbin kunt yaralanması büyük ekseriyetle otomobil kazalarında bir direksiyon simidi ile baskıdan oluşur. Yaralanma lokalize kontüzyondan kalp yırtılmasına kadar değişiklik gösterir. Hemen öldürücü kazaların kurbanlarının otopsi çalışmalanrı bir veya daha fazla kalp boşluğunun yırtılmasının %65 kadar fazla olduğunu, perikardial zedelenmelerin %45’lik bir orana sahip olduklarını gösterir. Hastaneye ulaşan hastalarda myokardial kontüzyonun görülme sıklığı bilinmiyor ama genel olarak şüphelenilenlerden daha yüksek olduğu muhtemeldir.

Delici yaralardan olan perikardial yırtılmalar kapanmaya ve tamponada sebep olmaya meyillidirler, buna karşılık ateşli silah yaralan drenaj için yeterli bir perikardial açıklık bırakırlar. Ateşli silah yaraları, daha geniş miyokardial hasar, multipl delinmeler ve plevra içine massif kanama oluştururlar. Hemotoraks, şok ve kansızlık ateşli silahla kalp yaralanması olan hemen hemen bütün vakalarda meydana gelir. Klinik bulgular tamponad veya kan kaybı bulgularıdır.

Penetran kalp yaralanmalannın tedavisi perikardiosentezle başlangıç tedavisinden, acil torakotomi ve perikardial dekompresyonu derece derece değişmiş bulunuyor. Perikardiosentez, teşhis belli olmadığı zaman seçilmiş vakalarda veya torakotomi için hazırlanmada yapılır. Miyokardial yaralanma koroner arterleri yaralamaktan kaçınarak yerleştirilmiş sütürlerle kapatılır. Çoğu hastalar yaralanma kardiopulmoner bypass‘a ihtiyaç duymazlar. Delici aletle yaralanmah vakaların %90’ında ve ateşli silahla kalp yaralanmah vakalarının %50-60’ında hasta ameliyatla canlı kalır. Bununla beraber ateşli silahla kalp yaralanmaları olan hastaların %80-90’ının hastaneye ulaşmadığı tespit edilmiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ