KALSİYUM

Vücut kalsiyumunun çoğu iskelette bulunduğu halde nöromusküler fonksiyonda ve hücresel enzimatik olaylarda kalsiyum önemli bir mediatördür. Kalsiyum genelde diyetle günde 1-3 g alınır ki çoğu dışkı ile emilmeden atılır.

Normal serum kalsiyum konsantrasyonu (8.5-10.5 meq/dL, 4.25-5.25 meq/L) başlıca vitamin D olmak üzere, paratiroid hormonu ve kalsitonin gibi humoral faktörler tarafından ayarlanır. Serum iyonize kalsiyum konsantrasyonunu asidemi artırırken alkaloz azaltır. Aşağı yukarı tüm serum kalsiyumunun yansı başlıca albumin olmak üzere plazma proteinlerine bağlıdır. Az bir miktar sitrat gibi plazma anyonları ile komplex yapar. Tüm serum kalsiyumunun kalanı (yaklaşık %40) biyolojik etkilerden sorumlu olan serbest veya iyonize kalsiyumdur. Değişik serum albumin konsantrasyonlarında değişebilen total serum kalsiyumuna rağmen iyonize kalsiyum genellikle sabit kalır. İyonize kalsiyum miktarı tayin edilmedikçe serum albumin konsantrasyon ölçümü ile birlikte serum kalsiyumu yaklaşık bulunabilir.

Cerrahi hastalarda ciddi kalsiyum konsantrasyon bozuklukları nadirdir. Ancak geçici asemptomatik hipokalsemi sıklıkla görülebilir. Tiroid ve paratiroid ameliyatlanndan sonra serum kalsiyum konsantrasyonları hipokalsemi oluştuğunda erken yakalamak için düzenli aralıklarla yinelenmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ