Kanama

Kanama:
Oldukça sık rastlanan bir komplikasyondur. Kanama ya hemen çekimden sonra görülür veya çekimden günlerce sonra görülür. Bu takdirde birinciye primer ikinciye sekonder kanama adı verilir. Ka­nama şekillerine göre de:
a — Arteriel
b — Diffüz kanama olarak ayrılır.
Kanama alveolden dışarı ağız boşluğuna doğru olur. Tampon vs. yapıldığı takdirde doku içi kanama olabilir. Bu durumda ekimoz veya hematomdan söz edilir.
Kanama sebeplerini genellikle a) Lokal, b) Genel olarak sıra­lamak mümkündür. (Bunlar hakkında geniş bilgi kanama bahsin­de verilmiştir.) Lokal sebepler mukoza veya kemiklere ait küçük damarların yırtılması, adrenalinin yaptığı vazokonstriksiyonu va-zodilatosyunun takip etmesi, çekim yarasının sekonder enfeksionu (Geç komplikasyonlar kısmında izah edilecektir.) olarak sıralanabi­lir.
Tedavi: — Mukoza yırtıkları sütüre edilir.
— Şayet kemik kanaması söz konusu ise kemik pens kupon­la sıkıştırılır, kanayan kemik sahasına tazyikle mum tatbik edilir veya termo veya elektrokoterle koterize edilir.
Annap kanamalarda ise:
— Alveoldeki pıhtı dikkatle temizlenir, kürete edilir.
— Alveol kavitesi sıkıca tampone edilir. Tampon oksijenli su, serum antitetanik, antibiotik, coagulen veya manetol emdirilmiş ol­malıdır.
Yukarıdaki tedbirlerle durdurulmadığı takdirde: Genel tedaviye baş vurulur. C, K vitaminleri, Calcium sistematik yol­la verilir. Ayrıca hemoterapiye baş vurulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ