Kanama

Küçük bir kesiğin kanaması kısa bir süre sonra dururken ciddi bir yaralanma bu bölgenin yükseltil­mesini ve buraya doğrudan basınç uygulanmasını gerektirebilir. İlk yardım tedavilerinin amaçlan kanamayı durdurmak ve enfeksiyonları önlemektir. Yakınınızda tek kullanımlık ameliyat eldivenleri varsa bunları kullanabilirsiniz.

turnike

KÜÇÜK KESİKLER
Küçük bir kesik cildin dış tabaka­sını zedeler. Anında bakım: Yaranın çevre­sini su ve sabunla yıkayın. Bütün kir ve bakterileri temizlemek için yarayı 5 dakika boyunca tazyikli su altında tutun. Bu bölgeyi nazikçe kurulayın, basitrasin merhemi sürün ve üzerine steril bir bandaj sarın.

AÇIK YARALAR

Bir yara uçlarından birleşmiyorsa ya da 1. 2 cm’den büyükse yaranın çevresine gazlı bez (ya da temiz bir tişört veya çorap) sarın ve doktorunuza ya da acil servise gidin. İçinde cam kalan; yüzde, ellerde ya da ayakların altında oluşan ve kan dolaşımı zayıf olan kişilerde görülen yaralar için her zaman acil servise başvurun.

Yaranın içinden çıkıntı yapan bir cisim varsa bunu çıkarmayın. Bu nesneye dokunmamaya dikkat ederek yaranın çevresine gazlı bez sarın ve en yakın hastanenin acil servisine başvurun.

CİDDİ KANAMA
Derin, şiddetli şekilde kanayan ya da içinden kan fışkıran (atarda­marın kanamasından kaynaklı) bir yara pıhtılaşmayabilir ve kanaması durmayabilir.

Anında bakım: Birilerinden yardım çağırmalarını isteyin ya da siz 112 arayın. Yarayı yüksekte tutun ve doğrudan basınç uygulayın.

ŞİDDETLİ KANAMALAR İÇİN BASINÇ NOKTALARI
Şiddetli kanamalar doğrudan basınç ve yükseğe kaldırma yollarıyla kesilmezse atarda­mara doğrudan basınç uygulayın. Atardamara doğrudan basınç uygularken yaralı bölgeyi yüksekte tutun ve yaraya doğrudan basınç uygulamaya devam edin. Vücutta basıncın yapılması gereken bir dizi ana atardamar vardır (önceki sayfadaki şekle bakınız).
Bir atardamara basınç uygula­dığınızda kanamayı atardamarı kemiğe doğru iterek durdurursunuz.

Kanayan bölüm ile kalp arasındaki atardamara sıkıca bastırın. Kanama çok şiddetli ise doğrudan kanayan bölgeye sert bir basınç uygulayın. Kanamanın kesilip kesilmedi­ğini anlamak için parmaklarınızı basınç noktasından yavaşça kaldırın; ama kanayan bölgeye uyguladığınız basıncı tamamen kesmeyin. Kanama devanı ederse atardamara basınç uygulamayı sürdürün. Kanama durana ya da yardım gelene kadar devam edin. Kanama durduktan sonra atardamara 5 dakikadan fazla basınç uygulamayın.

İÇ KANAMA
Bir kişi araç ya da bisiklet çarpış­ması geçirdiyse, yüksekten düştüyse ya da vücuduna veya kafasına ciddi bir darbe aldıysa iç kanamadan şüphelenebilirsiniz.

İç kanama belirtileri öksürerek ya da kusarak kan (ya da kahve çekirdeklerine benzeyen bir madde) çıkarmak; göğüs, karın ya da leğen kemiğinde ağrı; cildin soğuk ve nemli olması ve hızlı ya da zayıf bir nabızdır.

Anında bakım: Birilerinden yardım çağırmasını isteyin ya da kişinin acil yardıma ihtiyacı yoksa siz 112’i arayın. Havayolunu, nefes almayı ve kan dolaşımını kontrol edin. Boyun ya da sırt yaralanmasından şüphe ediyorsanız bilgi için Sırt ve Boyun Yaralanmaları bölümüne bakabilirsiniz. Kişi kusuyorsa, boğulmasını önlemek için yan çevirin. Şok tedavisi uygulayın. Tıbbi yardım gelene kadar kişinin yanından ayrılmayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ