KANAMALAR

KANAMALAR
Kanın herhangi bir sebeple damarlardan dışarıya çıkmasına ka­nama, hemoraji adı verilir. Kan vücut fonksionlannm idamesi için zaruri bir maddedir. Total kan hacmi insanda vücut ağırlığının % 7-10 u arasındadır. Total kan hacminin 1/3 veya diğer bir deyimle % 30 unun ani ve süratli kaybı büyük hayati tehlikeli durumlar ar-zeder ve çok kez hayatla kabili telif değildir. Halbuki yavaş yavaş meydana gelen kanamalarda bu miktar ve hatta daha fazlası kay­bedilse bile vücut trafından tolere edilebilir.
Kanamalar şekillerine göre:
1) Travmatik kanamalar
2) Tıbbî kanamalar (Diatez hemorajik) olmak üzere ikiye ay-ribr. Travmatik kanamalar bir travma sonucu damarların kesilme­si, yırtılması, ezilmesi ile meydana gelir. Bazı patolojik hallerde de, varisler, anevrizmalar, hemangiomlar gibi. Çok küçük bir travma, hafif bir tazyik, küçük bir eforla da damarlar yırtılabilir. Diatez he-morajikte ise damarların kesilme, ezilme ve yırtılması söz konusu değildir. Kanama diapedez tariki ile olmaktadır.
Kanama ya vücut içine, dokuların arasına veya tabii boşluklara, organların içine olur. Bu takdirde iç kanamalardan söz edilir. Veya vücut dışına olur. Bu takdirde dış kanamadan söz edilir.
Kanamalar kanın geldiği damara göre,,
a) Arteriel
b) enöz
c) Kapiller kanamalar isimlerini alırlar.
Arteriel kanamalar, kalbin sistolü ile senkron olarak fışkırır va­sıftadır. Kan arterin kalbe yakın kısmından gelir. Kanın rengi açık kırmızıdır. Venöz kanamada kan yavaş yavaş akar, yani fışkırır gibi değildir. Kan kesilen damarın kalbe uzak ucundan gelir. Rengi koyu kırmızıdır. Kapiller kanamalar çok yavaş olup sızıntı tarzın-dadırlar. Hafif kompresyonla dururlar.
Kanamalar kanamanın olduğu yere göre muhtelif isimler alır­lar. Bunları şöyle sıralayabiliriz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ